Lezsák Sándor alelnöktől várta volna Gyurcsány Ferenc tervezett frakciója, hogy még hétfőn biztosítsa a működésük technikai feltételeit, de meg kell várniuk, míg Kövér László házelnök a hónap végén hazatér Dél-Amerikából. Molnár Csaba, a leendő frakció vezetője azt mondta, a jogállamiságot sértené meg a házvezetés, ha packázna velük. A frakció bizottsági helyekre és vezető pozíciókra is igényt tart.
A hétvégén megalakult Demokratikus Koalíció párt új frakciója bízik benne, hogy nem lesz jogi csűrés-csavarás, és nem születik a jogállamiságot megcsúfoló döntés, azaz a házvezetés biztosítani fogja a képviselőcsoport működésének technikai feltételeit – mondta hétfői sajtótájékoztatóján Molnár Csaba, aki a megalakítandó frakció vezetője lesz.
Molnár azt mondta, hogy szerinte Kövér László brazíliai útja nem hátráltathatja a döntés meghozatalát, úgy tudja, ma Lezsák Sándor alelnök helyettesíti a házelnököt, és az ő kompetenciájába tartozik az ügy. Az Országgyűlés sajtóirodája hétfőn kora délután - Molnár nyilatkozatát követően - közölte, hogy miután Lezsák Sándor megbeszélést folytatott a dél-amerikai körúton lévő Kövér Lászlóval, a frakcióalakítási döntés meghozatalát az október 30-i hazaérkezés utánra halasztja.
Molnár hangsúlyozta, sem a házvezetésnek, sem a parlamenti bizottságoknak vagy a plenáris ülésnek nincs jogi vagy politikai dolga a frakcióalakítással. Szerinte ez csak egy technikai feladat, ők azt kérték, hogy a patkó legszélén az MSZP mellett biztosítsanak nekik helyeket. A ma reggeli alakuló frakcióülésükön pedig úgy döntöttek, hogy válaszolni akarnak Orbán Viktor miniszterelnök hétfői felszólalására, felszólalnak napirend előtt, és azonnali kérdéseket is benyújtottak.
Vezető posztokat is akarnak
Molnár azt mondta, a bizottsági helyeket illetően a házszabály világosan fogalmaz, amikor kimondja, hogy minden képviselőcsoportnak minden bizottságban helyet kell biztosítani. Molnár azt mondta, a tízfős frakciójuknak nagyon nehéz dolga lesz, de mindegyik bizottságban feladatot kívánnak vállalni. A bizottsági vezető posztokról azt mondta: erről tavaly májusban született egy politikai megállapodás a pártok között, ezért most kísérletet tesznek arra, hogy ezt újratárgyalják.
Arról, hogy hány vezető posztot kérnek, kérdésre sem volt hajlandó részleteket elárulni, mindössze annyit: „nagyon szerények lesznek”. Szintén kérdésre válaszolva ugyanakkor azt mondta, úgy tudja, az MSZP alapszabálya kimondja, ha egy szocialista politikus belép egy másik pártba, megszűnik a tagsága. Azt mondta, bár az MSZP listáin jutottak be a parlamentbe, nem fogják visszaadni a mandátumukat, mert, mint fogalmazott: ők tettek egy kísérletet arra, hogy minden képviselő kikérje az őt jelölő megye vagy a kongresszus véleményét, de ezt az MSZP visszautasította, ezért részükről lezártnak tekintik az ügyet.
Hozzátette azt is, ha a házvezetés mégis „packázni” fog velük, és nem szólalhatnak fel a Házban, a folyosón fognak beszélni, és tiltakozásul nemzetközi intézményekhez, így az EU-hoz és az Európai Tanácshoz fordulnak.