Itthon InfoRádió 2011. október. 24. 10:53

L. Simon: Budapesten marad a József Attila-szobor

Kevesebb kurátor lesz a Nemzeti Kulturális Alapnál - közölte L. Simon László, az alap elnöke. A fideszes országgyűlési képviselő az InfoRádió Aréna című műsorában azt mondta, ha gyorsan elfogadja a minisztérium a javaslatot, január elsejével változhat a rendszer. Beszélt arról is, hogy senki sem akarja Budapestről elvinni a Parlament mellett lévő József Attila-szobrot.

L. Simon László többek között arról beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában, hogy senki sem akarja Budapestről elvinni a Parlament mellett lévő József Attila-szobrot. A kulturális bizottság elnöke szerint rosszul idézték a szavait.

A Kossuth tér rendezéséről szóló határozati javaslat nem két-három szobor helyéről szól, hanem arról, hogy a teret birtokba vehessék a látogatók - emelte ki a Fidesz politikusa. Kifejtette: az a cél, hogy 2014-ig épüljön meg a mélygarázs, a tér vizuális arculata a háború előttihez közelítsen és a Parlamentben nagy részét lehessen látogatni.

Ha a tér rendezése megkívánja, akkor elképzelhető, hogy mozgatni kell majd a szobrot, de a fővárosból nem akarják elvinni azt - hangsúlyozta L. Simon László, aki szerint az sem kizárt, hogy a Duna partjára kerül József Attila szobra.

Horváth Szabolcs

A könyvkiadás is átalakul

L. Simon László szerint átalakul a kollégiumi rendszer is, kevesebb kurátor lesz a Nemzeti Kulturális Alapnál. A szervezet elnöke kiemelte: átcsoportosítanának bizonyos feladatokat is, és ha gyorsan elfogadja a minisztérium a javaslatukat, már január elsejével változhat a rendszer. Lesz olyan kiemelt terület, amelyet csak egy kollégium végezhet, ilyen például a könyvkiadás, vagyis minden könyvkiadási pályázatot az adott kollégium koordinál majd - fejtette ki a Fidesz politikusa.

L. Simon László szerint újra kell gondolni a könyvkiadás támogatását, mert eddig sok támogatott könyv a raktárakban porosodott, és nem jutott el a kereskedelmi forgalomig vagy a könyvtárakba. Az országgyűlés kulturális bizottságának elnöke kiemelte: a terv az, hogy nem a szerzőt vagy a kiadót támogatják, hanem úgy adnak pénzt a kéziratokra, hogy a könyv a könyvtárakba kerüljön.

Az állami támogatásnál a minőségi könyvkiadásra kell helyezni a hangsúlyt - mondta. A Nemzeti Kulturális Alap elnöke szerint a könyvkiadáson belül több alprogramot akar indítani, például a tudományos könyvkiadást szeretné újra pozícionálni, és oda kell figyelni az e-bookra is, mert nem szabad lemaradni ezen a területen.

Hirdetés