Itthon hvg.hu 2011. október. 24. 15:59

Akár több új párt is alakulhat Orbánék leváltására

A civil mozgalmak összefogását hangsúlyozta a hvg.hu-nak Árok Kornél, az október 23-i, több tízezer fő részvételével lezajlott megmozdulásról. Ezzel együtt úgy látja, az ilyen szerveződések a parlamenten kívül tehetetlenek, főleg, hogy a kormánypártok "hatalmuk bebetonozására" készülnek.

Az Egymillióan a sajtószabadságért nevű Facebook-csoport „Nem tetszik a rendszer?!” elnevezésű hétvégi demonstrációja megmutatta, hogy  a civil mozgalmaknak nem külön-külön kell szerveződniük, hanem közösen kell megmozdulásaikat előkészíteniük és azon együtt kell részt venniük – mondta a hvg.hu-nak Árok Kornél, a magyar Szolidaritásnak az egyik alapítója. A csak "millás tüntetésnek" is nevezett több tízezres demonstráció a második ilyen volt a nevezett Facebook-csoport tagjaitól, a tavaszi – március 15-i – után, a vasárnapi rendezvény végén a szervezők ismét a 48-as forradalom és szabadságharc évfordulójára hirdették meg új megmozdulásukat, addig pedig "alternatív köztársaságielnök-választást" hirdettek.

A tavaszi – hasonlóan népes – tüntetéshez mérhető megmozdulás három hete zajlott, az úgynevezett "D-day", amin éppen a Szolidaritás életre hívását jelentették be. Azóta elemzők is úgy vélik, reális esély van egy parlamenten kívüli, a jelenlegi ellenzéki pártokhoz képest alternatívát nyújtó mozgalom vagy mozgalmak létrejöttére. A lehetséges szereplők – civil mozgalmak, szakszervezetek – között sincs ugyanakkor mindenben teljes egyetértés. Az egyik mostani fő szervező 4K! mozgalom például máris bejelentette, hogy baloldali párttá alakul, mások maradnának a civil formánál.

Még nem tudják, párttá alakulnak-e

Árok Kornél például lapunknak nyilatkozva kritizálta a vasárnap meghirdetett "alternatív elnökválasztást". Szerinte ezt inkább csak egy "médiagegnek" lehet tekinteni, és mint megjegyezte, "nem látja, hogy ez előrevinné a dolgokat". Ő túl távolinak tartja a jövő március 15-ét az alternatív államfő megnevezésének időpontjaként, szerencsésebb lett volna, ha most december 31-ére időzítik, mert akkor "fel lehetett volna eleveníteni Schmitt Pál köztársasági elnök nem túl népszerű újévi beszédét is". (Amiből egyébként valóságos mém lett a neten.)

A Szolidaritás és a 4K! is ott volt vasárnap: utóbbi már bejelentette, hogy párttá alakul
Túry Gergely

Hogy a Szolidaritás melyik utat választja majd, Árok Kornél szerint még nyitott kérdés. Hogy a kormány leváltását a jelenlegi szerveződésben vagy párttá alakulva próbálják meg majd, a Szolidaritás tagsága dönti el – mondta az alapító. A Szolidaritás szervezéséről Árok Kornél elmondta, hogy "folyik a háttérmunka, dolgoznak rajta, még ha az nem is olyan látványos". Megjegyezte, készülnek a következő megmozdulásra, de hogy az mi lesz, nem árulják el egyelőre.

Csakis a parlamentből

„A társadalomnak fel kell ébrednie és tudatosulnia kell az emberekben, hogy az, ami most van, nem jó. Alkotmányos diktatúra van ugyanis kialakulóban, s a kormánypártok által kiépített rendszerek kezdenek egy egésszé összeállni – jövőre rengeteg jogszabály változik –, s az hamarosan működőképes lesz, még ha lesznek is benne fennakadások” – összegezte véleményét Árok Kornél. Szerinte "minél lassabban ébredünk fel, annál nehezebb lesz fellépni a hatalmon lévőkkel szemben". „Azt várom, hogy mikor változtatják meg az egyesülési törvényt” – mondta Árok Kornél, megjegyezve, hogy szerinte "minden afelé mutat, hogy előbb-utóbb ez is megtörténik".

Arra a kérdésre, hogy szerinte mit érhet el Magyarországon egy civil mozgalom, a Szolidaritás alapítója és vezetője azt mondta, egy civil mozgalom "alapvetően sok mindent elérhet, de Magyarországon jelenleg csak törvényes eszközökkel és a parlamentben van arra mód – független képviselőként vagy pártként –, hogy valós politikai változásokat érjenek el". A Szolidaritás alapítója azonban attól tart, hogy a kormánypártok " egy előrehozott választással újabb négy évre bebetonozzák magukat".

Hirdetés