Budapest XIII. kerületi önkormányzata örömmel ad otthont József Attilának - közölte a kerület, miután kiderült: az Országgyűlés határozata értelmében 2014. május 31-ig lecserélik a Parlament előtti szobrokat.
A Parlament a közelmúltban határozott a Kossuth tér 1944. előtti képzőművészeti arculatának visszaállításáról. Az Országgyűlés határozata értelmében 2014. május 31-ig lecseréli a Parlament előtti szobrokat. Budapest XIII. kerülete sajnálattal veszi tudomásul a döntést, mivel mindig nagy tisztelője volt nemzetünk egyik legnagyobb költője emlékének - közölte a kerület hétfőn. Hozzátették: szívesen elhelyezik otthont adnak - a kerület meghatározó helyszínén - Marton László 1980-ban felállított József Attila bronzszobrának.
"A kerületnek erős a kötődése József Attilához: tér, művelődési központ, színház van elnevezve a költőről. József Attila szobránál tartjuk a Költészet Napi megemlékezéseinket. A József Attila Napok rendezvényein, pályázatain nagy számban vesznek részt más kerületekből, sőt külföldről is. Budapesten a XIII. kerület rendelkezik a leghosszabb Duna parti szakasszal a kerületek közül, a szobor is a „Dunánál” című verset idézi fel" - áll a közleményben.
"Sajnálnánk, ha József Attila élete egy jelentős részének gondolatvilágát tükröző szobor a politika áldozatává válna. Biztosak vagyunk benne, hogy a költőnek emléket állító alkotás jó helyre találna kerületünkben" - teszik hozzá.
Nem vinnék el Budapestről
L. Simon László korábban arról beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában, hogy senki sem akarja Budapestről elvinni a szobrot. A kulturális bizottság elnöke szerint rosszul idézték a szavait.
A Kossuth tér rendezéséről szóló határozati javaslat nem két-három szobor helyéről szól, hanem arról, hogy a teret birtokba vehessék a látogatók - emelte ki a Fidesz politikusa az InfoRádióban. Kifejtette: az a cél, hogy 2014-ig épüljön meg a mélygarázs, a tér vizuális arculata a háború előttihez közelítsen és a Parlamentben nagy részét lehessen látogatni. Ha a tér rendezése megkívánja, akkor elképzelhető, hogy mozgatni kell majd a szobrot, de a fővárosból nem akarják elvinni azt - hangsúlyozta L. Simon László, aki szerint az sem kizárt, hogy a Duna partjára kerül József Attila szobra.
Szárszó is szívesen látja a szobrot
Balatonszárszó is jelezte már múlt héten, hogy szívesen látja a szobrot. "Ki más, ha nem Balatonszárszó lenne a befogadója József Attila szobrának" – mondta Dorogi Sándor polgármester, arra utalva, hogy a költő többször vendégeskedett Etus nővére családjának szárszói házában, és 1937-ben a helyi vasútállomáson gázolta halálra egy szerelvény.
Közlése szerint 60 millió forintból épp most újítják fel a poéta emlékmúzeumát, amelynek átadását december végére tervezik. A ház kertjében, vagy akár a községben, egy másik helyen felállított József Attila-emlékműnél, illetve a róla elnevezett iskola környékén, ahol egyébként áll már egy József Attila-szobor, helye lehetne a Duna-parti alkotásnak – tette hozzá.