Itthon Roma Sajtóközpont 2011. október. 19. 16:55

A romastratégiát mindenki véleményezheti

Három héttel meghosszabbították a Nemzeti Roma Stratégia társadalmi vitájának az időtartamát. A Partners Hungary Alapítvány online konzultációt és regionális fórumokat szervez a tervezetről a roma szervezeteknek. A Roma Koordinációs Tanács kiemelt szerephez jut a stratégia véglegesítésében.

November 9-ig meghosszabbították a Nemzeti Felzárkózási és Roma Stratégia társadalmi vitájának az időtartamát – értesült a Roma Sajtóközpont (RSK) Ráczné Szabó Ritától, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárságának a kabinetfőnökétől.

A Roma Keretstratégiát 2011. májusban fogadta el Brüsszelben az Európai Unió Foglalkoztatási, Szociálpolitikai, Egészségügyi és Fogyasztóvédelmi Tanácsa. A tagállamoknak az év végére el kell készíteniük és be kell nyújtaniuk az Európai Bizottsághoz a nemzeti romastratégiát.

A nemzeti stratégiáknak konkrét intézkedéseket kell tartalmazniuk a romák társadalmi integrációjának növelése érdekében. A nemzeti romastratégiáknak négy területen kell eredményeket elérnie: az oktatás, a foglalkoztatás, az egészségügyi ellátás és a lakásviszonyok javításában. A keretstratégia leszögezi, hogy a roma népesség helyzetének javítása érdekében küzdeni kell a diszkrimináció és a szegregáció ellen.

A legnehezebb helyzetben élők mindennapjai - Nagyítás-fotógalériánkhoz kattintson a képre!
Stiller Ákos

Hazánkban szeptember végén kezdődött a Nemzeti Felzárkózási és Roma Stratégia tervezetének a társadalmi vitája és csütörtökön zárult volna, de a „téma fontosságára, és a nagy érdeklődésre” tekintettel a tárca kitolta a határidőt – közölte Ráczné Szabó Rita, aki szerint a pár hete megalakult Roma Koordinációs Tanácsnak kiemelt szerepe lesz majd a stratégia véglegesítésében.

A Roma Koordinációs Tanács egyik fontos célja a roma stratégia elkészítésének segítése, megismertetése és végrehajtása. A 27 tagú testületben roma civil szervezetek és a roma kisebbségi önkormányzatok képviselői mellett többek között egyes egyházak, a munkaadók és munkavállalók képviselői, az MTA delegáltja kaptak helyet. A testület jelenleg legfontosabb feladata a nemzeti roma stratégia megvitatása.

Balog Zoltán, társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár a közelmúltban egy szegedi konferencián hangsúlyozta: nagyon fontos, hogy a romák megismerjék a stratégia tervezetét és hozzászóljanak. Kiemelte, hogy a felzárkózás nem csak a romák ügye, ezért az intézkedések sem csak a romákat érintik, hanem minden olyan embert, aki elszegényedett. Az államtitkárság tematikus honlapján a stratégia céljai között szerepel százezer munkanélküli roma foglalkoztatásának megteremtése, tízezer roma fiatal érettségihez juttatása, ötezer roma fiatal egyetemi hallgatóvá válásának segítése.

Közben a Partners Hungary Alapítvány az OSI támogatásával online konzultációt és regionális fórumokat szervez cigány civil szervezetek és kisebbségi önkormányzatok számára a stratégia tervezetéről. A fórumokkal szeretnénk erősíteni a magyar stratégia hitelességét, segíteni a társadalmi beágyazottságát, növelni ismertségét, elfogadottságát, ezáltal támogatni a végrehajthatóságát – közölte Deák Éva ügyvezető igazgató. A témában bárki elküldheti javaslatait a Partners Hungary Alapítványnak, észrevételeiket közzé is teszik az alapítvány honlapján.

A regionális konzultációs fórumot három helyszínen szervezi a Partners Hungary. Az első állomás Szolnokon lesz csütörtökön. Ide Hajdú-Bihar, Békés, Csongrád, Jász-Nagykun-Szolnok, Bács-Kiskun és Pest megyékből várják a részvevőket. Eddig körülbelül harminc településről jelezték részvételüket a helyi roma kisebbségi önkormányzatok, a roma civil szervezetek és az önkormányzati fenntartású intézmények vezetői. A jövő héten hétfőn Kaposváron, szerdán Miskolcon szervezik az egész napos rendezvényt.

Hirdetés