Itthon hvg.hu 2011. október. 19. 17:05

"Orbán vegye már kicsit észre magát" - az Egymillió csoport alapítója a Narancsnak

Erősebb civil társadalmat és új pártokat szeretne látni az Egymillióan a magyar sajtószabadságért csoport alapítója, Juhász Péter, aki a Magyar Narancsnak elmondta, a civil kezdeményezésből egyelőre egy társaság, a 4K! akarna pártot szervezni. Juhász úgy gondolja, nem véletlen, hogy az európai kormányfők végül október 23-ára tették a EU-csúcsot, hogy ezzel is nehéz helyzetbe hozzák Orbán Viktort.

Két célja volt az Egymillióan a magyar sajtószabadságért (EMS) csoport létrehozásával Juhász Péternek, a csoport alapítójának, mondta el a Magyar Narancsnak adott interjúban. Egyrészt nyíltan valamiképpen nyomást akartak gyakorolni a politikai folyamatokra, másrészt viszont ki nem mondva meg akartak teremteni egy olyan platformot, amely alkalmas arra, hogy különböző érdekcsoportok képviseletei, sőt, akár pártok is kinőhessenek belőle. Ezzel kapcsolatban voltak nézeteltérések a csoporton belül, tavasszal pedig kivált a nagyobb civil-politikai képviseletre vágyó Civil Kontroll - Egymillióan a Demokráciáért Egyesület (EMD).

Véleménye szerint jelenleg minden párt ellenérdekelt abban, hogy valóban erős civil társadalom bontakozzon ki Magyarországon, mert, mint mondta, "a politika számára ijesztő, ha az állampolgár felismeri azt, hogy képes nyomást gyakorolni, hogy akár leválthatja a maga képviselőjét".

Juhász Péter: nyomást akarunk gyakorolni
Végel Dániel

Juhász elmondta, bár az EMS egy inkább csak egy kommunikációs platform, örülne annak, ha az EMS-ből valóban alakulnának új politikai pártok, amire egyelőre a 4K! - Negyedik Köztársaság részéről lát egyértelmű szándékot.

A szakszervezetek által megalakított Szolidaritás mozgalomról elmondta, "szorít" Kónya Péternek, örül a kezdeményezésnek és rendszeresen egyeztet is a szakszervezeti vezetővel.

Az október 23-ára a Szabad sajtó útjára szervezett tüntetésen elmondása szerint Istvánffy András a 4K!-tól, Dénes Balázs a TASZ-tól, Papp Réka Kinga a Hallgatói Hálózattól, valamint ő maga már biztosan beszédet fog mondani, de egy gazdasági-szociális témájú felszólalóról, valamint zenekarokról még egyeztetnek, a tüntetést azonban teljes egészében adományokból finanszírozzák.

Juhász beszélt arról is, hogy a "Nem tetszik a rendszer" videó önkéntes szereplői közül többen már azt szeretnék, hogy vegyék le a YouTube-ról a számot, mert a főnökük szerint bajba kerülhetnek érte.

Azzal kapcsolatban, hogy a Fidesz október 23-án az Astoriához tervezett rendezvénye végül elmarad, mert a kormányfő Brüsszelbe utazik az erre az időpontra eltolt EU-csúcsra, azt mondta: "nem állítom, hogy ezt miattunk csinálták így, de mondj egy olyan európai kormányfőt, aki ne értene egyet azzal, hogy ha itt egy lehetőség, akkor csapjanak oda Orbán Viktornak. Vegye már kicsit észre magát." Juhász elmondta, egyeztetnek a Magyarországra akkreditált nagykövetekkel is, mert "látniuk kell, hogy vannak, akik akarják a változást".

A teljes interjút a csütörtökön megjelenő Magyar Narancsban olvashatja el.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?