MSZP: háromszáz milliárdos mínusz az egészségügyben
Havas Szófia szakpolitikus csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján arról is beszélt: az ügyészségeken feljelentést tettek a megyei közgyűlési elnökökkel szemben hűtlen kezelés gyanúja miatt.
Az ellenzéki politikus elmondta, a jövő évi ágazati költségvetés 90 milliárd forint, míg a 4 százalékos infláció 120 milliárd forint mínuszt jelent az egészségügyben.
Utalt a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatára is, ami szerint az önkormányzatok országosan közel 90 - 100 milliárd forintot tettek eddig az OEP-finanszírozás (Országos Egészségbiztosítási Pénztár) mellé, ám ha az intézmények januártól az államhoz kerülnek, akkor ez a forrás is hiányozni fog az ágazatból.
Havas Szófia szerint a 300 milliárd forintos "mínusz" azt jelenti, hogy az egészségügyi ellátás "minden téren" - a gyógyszerellátástól a fekvő-, és a járóbeteg-ellátásig - nagyon súlyos hiányt fog szenvedni. Hozzátette: ez pedig a betegeken fog csattanni.
Úgy látja, a Semmelweis-terv nem tartalmaz mást, mint hogy - a regionális szervezés következményeként - intézmények fognak megszűnni.
Elmondta azt is, a kormányfő és a megyei közgyűlési elnökök közötti megállapodás miatt valamennyi MSZP megyei elnök csütörtökön a megyei ügyészi hivataloknál feljelentést tett hűtlen kezelés gyanúja miatt. Véleménye szerint ugyanis a közgyűlési elnökök többsége úgy írta alá a megállapodást Orbán Viktorral, hogy ehhez semmilyen törvényi, vagy közgyűlési felhatalmazása nem volt.
Az MTI-nek arra a felvetésére, hogy a Megyei Önkormányzatok Országos Szövetsége nem sokkal korábban azt közölte, csak egy politikai szándéknyilatkozatot írtak alá, Havas Szófia azt mondta: meghatalmazás nélkül ezt sem tehették volna meg.
A szocialista politikus ugyanakkor jelezte azt is: "külön örömükre szolgált", hogy Tarlós István főpolgármester (Fidesz-KDNP) nem írt alá ilyen megállapodást, és így nem követett el törvénysértést.
A fővárosi kórházak jövőjével, esetleges kormányhivatalhoz való kerülésükkel kapcsolatban pedig úgy fogalmazott, egyelőre "nem látják, hogy eldőlt volna a küzdelem".
Havas Szófia a megyei intézmények, illetve az azokhoz tartozó önkormányzati vagyon állami kézbe adásáról szólva cáfolni kívánta azt a véleményt, ami szerint az tulajdonképpen állami vagyon lenne. Az önkormányzati vagyon közösségi vagyon, azt az önkormányzatok többsége nem állami támogatásból, hanem saját bevételéből fejlesztette - mondta a szocialista politikus.