2011. október. 13. 21:05 MTI Utolsó frissítés: 2011. október. 13. 21:14 Itthon

Törvénytelenséget gyanít az intézményátadásnál a tolnai MSZP

A közigazgatási hivatalhoz fordul a Tolna megyei MSZP a megyei önkormányzat intézményeinek állami kézbe adásáról hozott döntés miatt - jelentette be az MSZP Tolna megyei elnöke csütörtökön Szekszárdon.

Harangozó Tamás megyei MSZP-elnök elmondta: azt kérik a hivataltól, hogy állapítsa meg az intézményátadásról szóló megállapodás, valamint a közgyűlés október 5-i ülésén hozott döntés törvénytelenségét. Közölte azt is, hogy "közérdekű adatigényléssel" fordult a közgyűlés elnökéhez, amelyben a zárt ülés jegyzőkönyvének nyilvánosságra hozatalát kéri.

A szocialista politikus álláspontja szerint a közgyűlés elnökének nem volt felhatalmazása arra, hogy a miniszterelnökkel aláírja a megállapodást a 12 megyei intézmény átadásáról.

Mindezen túl - ha a közigazgatási hivatal nem állapít meg törvénytelenséget -, büntető eljárást kezdeményeznek különösen nagy vagyoni hátrányt okozó bűncselekmény gyanújával. Az átadandó Tolna megyei vagyon aránytalanul nagyobb ugyanis, mint az a hitelállomány, amelyet az állam átvállal a Tolna megyei önkormányzattól - tette hozzá.

Frankné Kovács Szilvia, a megyei közgyűlés MSZP-frakciójának vezetője a sajtótájékoztatón bejelentette azt is, hogy a frakció kezdeményezi az átadásra kerülő vagyon értékének meghatározását, valamint egy bizottság felállítását, amely azt vizsgálná: terhel-e valakit felelősség a 2006 és 2010 között keletkezett adósságállomány miatt. Közlése szerint a hatmilliárd forintos hitelállománnyal szemben körülbelül 16 milliárd forint a megyei önkormányzati vagyon könyv szerinti értéke.

A kormány csütörtökön kelt határozatában döntött arról, hogy a megyei önkormányzatok által fenntartott intézményeket, alapítványokat, közalapítványokat és gazdálkodó szervezeteket, valamint a főváros fenntartásában lévő egészségügyi intézményeket átveszi az állam, feladataikkal, valamint összes vagyonukkal és adósságukkal együtt. A tizenkét fővárosi kórház és a megyei intézmények is január elsejétől kerülnek az államhoz.

A kormányhatározat szerint az átvételt a miniszterelnök és a megyei közgyűlési elnökök, illetve a főpolgármester között kötendő megállapodásnak kell megelőznie, amely tartalmazza az átveendő intézmények felmérését (a vagyonleltár elvégzését), valamint, hogy milyen lépésekben kívánják megvalósítani az intézmények konszolidációját. A megállapodás miatt az MSZP az ügyészséghez fordul, jelentette be a hvg.hu-nak Mesterházy Attila, mert a közgyűlésben való szavazás nélkül engedik át az önkormányzati javakat az államnak.
Hirdetés