Emléknapot akar a KDNP a kuláküldözések alatt tönkretett gazdáknak
A kereszténydemokrata Varga László azt javasolja, hogy minden év június 29-én emlékezzenek meg a kuláküldözés idején tönkretett magyar gazdákról.
A kormánypárti politikus az Országgyűlés honlapján közzétett határozati javaslatában azt írta, azért e napon javasolja a megemlékezést, mert ez Péter-Pál napjaként a régi hagyomány szerint a betakarítás kezdetének napja, a parasztság ünnepe volt. Javaslata indoklásában felidézte, hogy 1948. augusztus 20-án Rákosi Mátyás kecskeméti beszédében meghirdette a "kulák üldözést", mint a szocializmus építésnek fontos eszközét. Ettől kezdve indult meg módszeresen a magyar középparasztok üldözése, munkájuk lehetetlenné tétele. Mint kifejtette, kulák volt az, akinek 25 hold vagy annál több szántója, 5 hold vagy annál több szőlője volt. Kuláklistára kerültek a cséplőgép-tulajdonosok valamint a legkisebb malmot üzemeltetők is, és elindultak a "padlás lesöprések" is.
Kitért arra is, hogy a beszolgáltatás olyan az adón túli terhet jelentett, ami anyagilag teljesen ellehetetlenítette a középparaszti réteget, sokukat lakásukból kiköltöztették melléképületekbe, a lakást pedig elfoglalták a helyi pártfunkcionáriusok. Gyermekeiket már középiskolába nehezen, vagy egyáltalán nem vették fel, legfeljebb lakóhelyüktől távoli iskolába, felsőoktatási intézetbe még a legjobb tanulók sem kerülhettek.
Ennek következménye lett, hogy magyar községekből, falvakból nagykorúvá lett gyermekeik elköltöztek, valahol munkásként elhelyezkedve esetleg több év kihagyása után már mint munkás származásúként kerülhettek egyetemre, főiskolába. A megbélyegzés mindennapos volt, s nem kellett ugyan ruhájukra megkülönböztető jelt varrni, de minden igazolványba ott volt a nagy K betű, amely gyermekeik neve mellett az osztálynaplóban is szerepelt.
Annak a középparaszti rétegnek - folytatta - amelyet a kuláktörvény, és üldözés tönkretett, köszönhető a nagy mezővárosaink, az erős községeink, falvaink 19 századi kialakulása, legyen egy nap, amikor fejet hajtunk emlékük előtt - írta a kormánypárti politikus. A képviselő a megemlékezést a médián keresztül valamint lehetőség szerint az ifjúságot is elérő tájékoztatásként tartaná meg annak érdekében, hogy a jelenlegi és a következő nemzedék megismerje a magyar középparaszti réteg szenvedését. A határozat a közzétételét követő napon lépne hatályba.