Itthon SNM 2011. október. 19. 20:30

A polgári körös büfés kapta meg a PeCsát

A Polgárok Háza büféjét üzemeltető cég - tulajdonosai közt egy fideszes zsámbéki exképviselővel - hasznosíthatja a Pecsát. Az ingatlanra kiírt pályázat elbírálása körül több furcsaságot találni.

“A pályázati szerződésben nem szerepelt súlyozás (...) mert az beszorítja egy pályázat elbírálását, egy szorítás, egy kényszer” - magyarázta a fővárosi ingatlankezelő részvénytársaság képviselője a Petőfi Csarnok (PeCsa) hasznosítására beérkezett pályázatokat elbíráló, külön erre a célra létrehozott bizottság július 5-i ülésén. A Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ Zrt.-t képviselő Bertalan Attila ezzel gyakorlatilag azt mondta, hogy a bizottsági tagok nyugodtan kihozhatnak győztesnek olyan céget, amelyik olyan témakörben tett felajánlást, ami a pályázati kiírásban egyáltalán nem szerepelt.

A kiírás szövege szerint ugyanis a két "fő bírálati szempont" a bérleti díj nagysága és az ingatlanban folytatni kívánt tevékenység lett volna. Bertalanra még rá is kontrázott az amúgy kormánypárti többségű bizottság szocialista tagja, Kirschner Péter, kijelentvén: "Ezért mondom, hogy [a súlyozásban] elhanyagolható a bérleti díj".

A budapesti közgyűlés idén április 27-én döntött arról, hogy a fővárosi önkormányzatot képviselő vagyonkezelő - akkori nevén FIMŰV - írjon ki pályázatot a köznyelvben PeCsaként emlegetett városligeti kulturális központ hasznosítására. A június 6-i határidőig négyen adtak be pályázatot, a Cortina Service Kft., a Györkefalvi és Társa Kft., a Dynamo Kft., valamint egy konzorcium (tagjai a Baptista Szeretetszolgálat Alapítvány és a Kérügma Kiadó Bt.).

A PeCsa tíz - opcióval tizenöt - évre szóló hasznosítási jogát a Cortina nyerte el, a bíráló bizottság júliusi ülésének jegyzőkönyve szerint elsősorban azért, mert háromszáztíz millós felújítási kötelezettséget is vállalt. A bizottsági döntést a fővárosi közgyűlés szeptember 28-án jóváhagyta.

Értékelvű bírálat

A bizottság ülésen a képviselők szinte egymásra licitálva dicsérték a végső győztes Cortinát, miközben a forrásaink szerint a piacon a Cortina mellett egyedül ismert pályázó, a Györkefalvi többször indokolatlannak tűnő ledorongolást kapott.

Koncert a szebb napokat is megélt Petőfi Csarnokban
Fazekas István

"Az értékrendek kialakítása, az értékeknek az értékrendszeren belül való elhelyezése hallatlanul fontos" - közölte az ülésen Raduly József fideszes képviselő, majd bírálta a Györkefalvi és Társa ajánlatát, mert szerinte "azt a modern felfogást veszi alapul, mint a média célközönsége, ami a 18-45 éves korosztály, és innentől megállt a társadalom".

A Györkefalvi ugyanis a pályázatában azt ígérte, továbbra is olyan programokat szervezne a PeCsába, ami illeszkedne a szórakozóhely eddigi profiljához: “ifjúsági, könnyűzenei koncerteket, klubokat, hazai és nemzetiségi népzenei találkozókat és koncerteket, családi és gyermekprogramokat” tervezett az épületbe. Ezzel szemben a Cortina pályázata szerint a szellemi kulturális örökség megőrzésével és jelentőségének tudatosításával akart foglalkozni, amivel a jegyzőkönyv szerint elnyerte a fideszes képviselők tetszését. Igaz, a pályázati kiírásban is az szerepel, hogy a nyertesnek kötelező “elsősorban ifjúsági könnyűzenei koncertek és klubok, hazai és nemzetiségi népzenei találkozók és koncertek, családi és gyermekprogramok” szervezése. Végül a nyertes Cortinával kötendő szerződéstervezetben is szinte szó szerint ugyanez a kikötés (“ifjúsági könnyűzenei klubok működése”, “családi és gyermekprogramok”) szerepel, a Raduly képviselő kifejezett tetszését elnyerő “szellemi kulturális örökség megőrzésének” pedig már nyoma sincs.

A Cortina aduja, a kérés nélkül vállalt felújítási kötelezettség sem biztos, hogy jó okkal érdemelte ki a képviselők elismerését. A főváros honlapján elérhető pályázati összehasonlító dokumentum szerint a Cortina összesen háromszáztíz milliós felújítást vállalt. Ebben a többletvállalásokat listázó rovatban a Cortina mellett egyedül a Dynamo Kft.-nál szerepel egy hatvanmilliós ajánlás, a Györkefalvi és a negyedik pályázó, a Baptista Szeretetszolgálat Alapítvány konzorciumának oszlopába a “nincs” kitétel került. A baptisták esetében ez talán érthető, hiszen az ő felújítási tervük az itt olvashatóak szerint mindössze lehetőségek ötletkavalkádja, a geotermikus energiától az extrém sporttérig.

A Györkefalvi rubrikája annak ellenére üresen maradt, hogy a cég százmilliós nagyságrendű értéknövelő beruházást ígért, ám a pontos összeget azért nem jelölte meg, mert ehhez további felméréseket tartott szükségesnek. A "százmilliós nagyságrendű" ígéret ugyanebben a dokumentumban a “műszaki állapotfelmérés és felújítási munkálatok” rubrikában olvasható.

Polgári büfés

A PeCsa működését tíz évre megszerző Cortina többségi tulajdonosa, az ügyvezetési feladatokat is ellátó Nagy Károly a korábbi ciklusban Zsámbékon a Fidesz színeiben volt képviselő. Miután 2010 októberében már nem jutott be a képviselőtestületbe, az önkormányzat pénzügyi bizottságának külsős tagjaként működött, majd a Zsámbékvíz Nonprofit Kft. közműszolgáltató élére került.

A népszerű Nirvana zenekar a Pecsában, régebben
nirvanaguide.com

A Cortina nemcsak ügyvezetője révén kötődik a Fideszhez: ez a cég üzemelteti a Kubatov Gábor vezette Polgárok Háza büféjét alapítása óta. Nagy tulajdonostársának, Tornyai Tibornak sem folt nélküli az előélete. Az állami adóhatóság júniusi listáján, amely a 180 napon túli, 100 millió forintot meghaladó adótartozással rendelkező adózókat sorolja fel, két olyan cég is szerepel, amelyben Tornyai korábban szerepet vállalt. A Spell '96 Kft.-ben résztulajdonos volt 2006-tól egészen az adóhatósági végrehajtás 2009 eleji startjáig, míg a Narmer-Land Kft.-ben 2003-2007 között tulajdonos és ügyvezető is volt.

A PeCsa ügyeit jól ismerő forrásunk szerint a Cortina nem pusztán a fideszes ismeretségek miatt hasznosíthatja a következő tíz évben az intézményt. A cég ugyanis jelenleg is kávézót üzemeltet az ingatlanon belül, és a tudomásunk szerint a főváros áldásával, 2009-ben kötött határozott idejű szerződésből a Cortina kávézójának még három éve hátravan, ami a zsámbéki székhelyű cégen kívül bármilyen más vállalat nyertes pályázata esetén hosszadalmas pereskedéssel járhatna.

A Cortinát egyébként megkerestük; Tornyai üzlettársához, Nagyhoz irányított minket, aki viszont elzárkózott a nyilatkozattétel elől.

Mennyit ér a PeCsa?

Egyelőre nem világos, hogy a PeCsát tíz évre kibérlő Cortina lerobbant csődtömeget vett-e a nyakába, vagy áron alul jutott hozzá egy értékes, bejáratott ügyfélkörű fővárosi ingatlan hasznosítási jogához. A fizetendő bérleti díj (havi egymillió-hatszázezer forint) mindenesetre csak százezerrel magasabb annál, amit jelenleg a kávézó használatáért ad a vállalat.

A PeCsa másik nagy albérlője, a bolhapiac szintén másfél millió körüli összeget fog fizetni - most már a Cortinának, viszont ebből még mindig nehezen lehetne kigazdálkodni azt az évi százmillió körüli összeget, amivel a főváros éves szinten támogatta (és általában valamivel nullszaldó fölé hozta) a PeCsát eddig üzemeltető hasonnevű kft.-t.

 

A háromszáztíz milliós beruházási ígéret teljesítése valószínűleg uniós források bevonásával úszható meg a legkönnyebben. Az olyan elkerülhetetlen felújításokat, mint a kazánház, a kültéri mosdók vagy a kerítésfal rendbetétele, már a korábbi vezetőség is részben pályázati pénzekből oldotta volna meg, de a jellemzően öt-hét éves fenntarthatósági elvárásoknak nem tudhatott megfelelni a fővárossal eddig évente újraszerződő cég, a Cortinának viszont már nem lesz ilyen problémája.

Hirdetés
További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról