A tavalyi zárszámadásról - amely "hamis adatok" közlésével vádolja a Bajnai-kormányt -, az energiastratégiáról és három fideszes képviselő mentelmi jogáról dönt ma az Országgyűlés.
Most érkezett
Véget ért az azonnali kérdések órája, a hvg.hu ezzel befejezi parlamenti tudósítását.
A parlament azonban még nem hagyja abba a munkát, többek között a tavalyi zárszámadásról és a nemzeti energiastratégia elfogadásáról is dönt. A késő esti órákban három fideszes képviselő – Budai Gyula, Meggyes Tamás és Szekó József – mentelmi jogáról döntenek a képviselők. Mindhárman gyakori szereplői magánvádas mentelmi ügyeknek: az elszámoltatási kormánybiztos esetében negyedszer, a volt esztergomi polgármesterrel kapcsolatban tizedszer kell határoznia a parlamentnek ebben a ciklusban, míg a Mohácsot 1998 óta vezető Szekó József kiadásáról a tavalyi kormányváltás óta már tizenkettedik alkalommal szavaz a Ház, miután a baranyai város egyik polgára sorra becsületsértéssel és rágalmazással vádolja.
Egy családapa szóvá meri tenni, hogy a falu vezetői uzsorával tartják sakkban a falu polgárait. Ugyanezt teszi egy idős asszony is a faluban, ám a rendőrség semmit sem tesz. Sőt, az uzsoramaffia a családot megfenyegeti. Mindez Tarnabodon történik – mesélte Hegedűs Lórántné. Az ügyben Hegedűs Lórántné is büntetőfeljelentést fog tenni. A jobbikos képviselő arra kíváncsi, mikor lép életbe a zéró tolerancia.
Kontrát Károly, a Belügyminisztérium államtitkára azt mondta, a kormány első perctől kezdve a közbiztonság megerősítésére törekszik. Összesen 220 ügy indult, 66-an előzetes letartóztatásban vannak, hárman házi őrizetben, egy fő pedig őrizetben van. Sőt, múlt héten egy polgármester is őrizetbe került uzsorabűntett miatt.
Orbán Viktor egyébként háromnapos látogatásra Szaúd-Arábiába utazott, ezért nincs jelen a parlamentben. A miniszterelnök 10 éve, 2001-ben járt elsőként a közel-keleti országban.
Bábiné Szottfried Gabriella fideszes képviselő azt kérdezte, hogy létrehoz-e a kormány egy ingyen hívható vonalat a bajba jutott devizahiteleseknek.
Szűcs Erika államtitkár szerint nagyon jó a kérdés, mert a szocialista kormány miatt rengetegen kerültek rossz helyzetbe. Elmondta, hogy a kormányablakoknál január óta minden ügykörben informálódhatnak az állampolgárok, sőt azóta működik egy kék szám. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra is, hogy az adósoknak a bankjukhoz is el kell menniük.
Hol van a Nemzeti Eszközkezelő? – tette fel a kérdést Ertsey Katalin LMP-s képviselő, aki szerint hiába jelentették be, hogy megalakult a társaság, a cég honlapján semmilyen információt nem lehet elérni, még csak egy telefon, vagy e-mail cím sincs, ahol érdeklődni lehetne. Cséfalvay Zoltán államtitkár válaszában azt mondta, az eszközkezelő működési rendjéről a parlamentnek kell döntenie, "megfelelő ütemben" halad a létrehozás. Ertsey Katalin szerint a válasz elfogadhatatlan, mert a képviselők máig nem tudnak mit mondani a választóknak arról, hogy hova fordulhatnak. Cséfalvay Zoltán szerint még bőven időben vannak.
Rendre kellett utasítania Latorczai János levezető elnöknek azt a két hölgyet, akik Hiller István mögött ültek a szocialisták páholyában. A két vendég ugyanis "hangosan véleményt nyilvánított", amíg Halász János államtitkár válaszolt az ellenzéki képviselő kérdésére. A vérmes hölgyek végül megemberelték magukat, így nem kellett elhagyniuk a termet.
Pörzse Sándor nem fogadta el válaszadónak Orbán Viktor helyett Navracsics Tibort kérdésére, ami arra irányult volna, hogy mikor vonja vissza Orbán Viktor Kertész Ákos Kossuth-díját?
Hiller István a felsőoktatási költségtérítésekről kérdezte a Nefmi államtitkárát. A kormány tervei szerint a SOTE-n 950 ezer helyett 1,9 milliót, Debrecenben 850 ezer helyett 1,8 milliót fizethet egy orvostanhallgató jövőre. "Az első kormány a rendszerváltás óta önök, akik csökkenteni akarják a diplomások számát. Ön ebben a rendszerben megtehetné, hogy egyetemen tanuljon?" – tette fel a kérdést Hiller. Halász János szerint az önköltség bevezetése csak egy része az átalakításnak, az államilag finanszírozott helyeket pedig támogatni fogják.
Kepli Lajos jobbikos képviselő a Holcim Zrt. dabasi cementgyára körüli furcsaságokra hívta fel a figyelmet, arra, hogy miképpen történhetett meg az, hogy a cég egy olyan állítólagos környezetvédelmi engedélyt lobogtat a helyi lakosságnak, amit az illetékes környezetvédelmi felügyelet még ki sem adott, ráadásul a két fideszes képviselő is erre hivatkozott, akik támogatják a beruházást. Okirat-hamisítás történt? – tette fel a kérdést. Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár válaszában azt mondta, a Holcimnak nincs engedélye a beruházásra. Illés szerint a lakosság a növekvő forgalom miatt tiltakozik, ha van olyan megoldás, ami mindenkinek megfelel, akkor azt támogatja, mert a cég munkahelyeket teremtene. De "sírjon a Holcim anyukája", a cég költségén kell elvégezni ezt – mondta. Kepli Lajos válaszában bemutatta a dabasi jegyző által kiadott állítólagos engedélyt, szerinte, ha hivatalosan még sincs, akkor feljelentést fog tenni. Illés válaszát a parlament elfogadta.
Göndör István MSZP-s politikus szerint a "nemzeti ezotéria minisztérium bejelentése alapján az egykulcsos rendszer megszűnik". Mint mondta, ez helyes, de a kormány szavak szintjén továbbra is kitart az egykulcsos adórendszer mellett, pedig a korrigálás miatt az már nem nevezhető annak. Szerinte a korrigálás egyébként rosszul sikerült. Sőt, a szocialista politikus védelmébe vette a kormányszóvivőt, mert jogosan mondta azt, hogy adóemelés lesz, hiszen az lesz. Emlékezetes, az Origo hírportál arról számolt be, hogy a kormányfő élesen bírálta a frissen kinevezett kommunikációs stábot. "Rögtön az első igazi próbatételnél rosszul vizsgáztak", amikor a nemzetgazdasági tárca keddi bejelentésében foglaltakkal kapcsolatban nem kommunikálták megfelelően, hogy nem új adókulcsot jelent, ha a bruttó 202 ezer forint alatt keresők adóváltozások miatti veszteségeit a 202 ezer forint felett keresőkkel fizettetik meg.