2011. október. 03. 12:53 MTI Utolsó frissítés: 2011. október. 03. 12:53 Itthon

Meghalt a művészeti akadémia titkára

Hosszú betegség után, életének hatvanharmadik évében vasárnap elhunyt Kováts Flórián, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) titkára - tudatta hétfőn MMA. Makovecz Imre felkérésére 1992-ben vállalta el a művészeti akadémia titkári megbízatását.

"Szinte megalakulása pillanatától a Magyar Művészeti Akadémia fáradhatatlan titkára, Makovecz Imre hűséges és áldozatot nem ismerő munkatársa, a Kecske utcai akadémiai székház lelke" volt - méltatja Kováts Flóriánt a közlemény.

A népművelő, művelődésszervező, szociológiai egyetemi doktor, a Zala Megyei Művelődési Központ igazgatója, a Zalaegerszegi Városi Televízió Szerkesztő Bizottságának első elnöke, a Magyar Millenniumi Kormánybiztos Hivatalának vezetője az MMA alapítója, Makovecz Imre felkérésére 1992-ben vállalta el a művészeti akadémia titkári megbízatását.

"Kováts Flórián volt az az elkötelezett személyiség, aki az Akadémia életét szervezte, aki tevékeny részese volt a köztestületi törvény előkészítésének és megszületésének, és aki halála pillanatáig az Akadémiáért élt és dolgozott. Szolgálatával a magyar nemzeti kultúra és közösség méltóságának helyreállításán fáradozott" - emlékezik elhunyt titkárára az MMA.

Kováts Flóriánt a Magyar Művészeti Akadémia saját halottjának tekinti.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. április. 11. 19:00

„A verseim nem én vagyok: az vagyok én, amit itt irok” – máig sokkolóan hat József Attila kevésbé ismert arca

Évtizedekig elzárva tartották a nagyközönség elől, majd amikor szóba került a nyilvánosságra hozatala, mind az irodalmárok, mind a pszichológusok tiltakozni kezdtek ellene. Nemcsak azért, mert a szocialista erkölcsbe ütközött, hanem attól is tartottak, hogy a megjelentetése lejáratná a pszichoanalízis módszerét, valamint összetörné az olvasókban élő, kultikus József Attila-képet. A Szabad-ötletek jegyzékének idei újrakiadása és a József Attila pszichoanalízisét feldolgozó, ezen a héten mozikba kerülő új film, a Reménytelenül egyaránt a közönség nem szűnő érdeklődését mutatja a téma iránt. A ma 120 éves József Attiláról, a költőről és a magánemberről, továbbá a Szabad-ötletek jegyzékének publikálását övező vitákról kérdeztük az első kiadást tető alá hozó Tverdota György irodalomtörténészt, a József Attila Társaság elnökét, az életmű egyik legavatottabb ismerőjét.