Cáfolja a KIM a Népszabadság cikkét
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) szerint kiterjesztik a gyermekszegénység elleni programot, további hátrányos helyzetű térségeket vonnak be, és jelentősen növelik a rendelkezésre álló forrást – közölte a tárca társadalmi felzárkózásért felelős államtitkársága azt követően, hogy hétfőn a Népszabadság arról írt, végleg ellehetetlenül a Gyermekszegénység Elleni Program. Mesterházy Attila MSZP-elnök a nap folyamán bejelentette, hogy Andor László EU-biztoshoz fordul az ügyben.
A minisztérium az után tette közzé nyilatkozatát, hogy a Népszabadság hétfői számában arról írt, "lassú kivéreztetés után végleg ellehetetlenül a Gyermekszegénység Elleni Program". A program vezetőjének, Ferge Zsuzsa szociológusnak a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnökéhez írt levelét is idézi a lap: "a szeptember 15-i döntéssel az MTA égisze alatt 2006 óta folyó Gyermekszegénység Elleni Program megszűnt. Az MTA Gyermekszegénység Elleni Program Irodája tudományos és gyakorlati munkája ellehetetlenült, eddigi eredményei veszendőbe mennek".
A KIM a közleményben azt írta, hogy a társadalmi felzárkózásért felelős államtitkárság – a kormányprogramhoz kapcsolódóan – a "felzárkózás politika kiemelt területeként foglalkozik a gyermekszegénység elleni küzdelemmel, a gyerekesélyek megteremtésével". A "Legyen jobb a gyermekeknek!" nemzeti stratégiához illeszkedő program "szakmailag megújulva újabb szereplők és további hátrányos helyzetű térségek bevonásával nemcsak fennmarad, hanem jelentős forrásbővülés mellett kiterjesztésre kerül. Az előttünk álló hét hónapos projekt szakaszra 366 millió forint, majd azt követően a 2015-ig terjedő időszakra további 1,86 milliárd forint áll rendelkezésre a térségi komplex gyermekprogramok támogatására" – áll a közleményben. Mint írták, ez teszi lehetővé, hogy a jövőben még több mint 10 milliárd forintos fejlesztés valósuljon meg a leghátrányosabb helyzetű térségekben működő komplex gyerekprojektek keretében. "Ilyen mértékű forrás erre a célra még sohasem állt Magyarországon rendelkezésre" – közölte a minisztérium.
Mesterházy Attila, az MSZP elnöke a Népszabadság cikkében megjelentekhez kapcsolódva bejelentette, hogy Andor Lászlóhoz, a szociális ügyekért is felelős EU-biztoshoz fordul arról érdeklődve, van-e lehetőség arra, hogy európai uniós forrásból finanszírozzák a gyermekszegénység elleni program egyes elemeit. Hétfői sajtótájékoztatóján az MSZP elnök-frakcióvezetője a szakmai műhely megszüntetését megdöbbentőnek nevezte és hozzátette, Andor László uniós biztostól azt is megkérdezte, lát-e lehetőséget arra, hogy a kutatócsoportot uniós támogatással tartsák fenn.
Mesterházy Attila emlékeztetett arra, hogy a múlt héten vizsgálóbizottság létrehozását kezdeményezte annak megállapítására, hogy az Orbán-kormány miért nem készítette el a 2007-ben az Országgyűlésben egyhangúlag elfogadott gyermekszegénység elleni program újabb hároméves cselekvési tervét, és hogy mely intézkedésekkel akadályozta a stratégiában foglaltak megvalósulását. Mint mondta, várja a Fidesz-frakció válaszát, hogy támogatják-e a testület megalakítását, különös tekintettel arra, hogy a gyermekszegénység olyan probléma, amely ellen minden politikai erőnek küzdenie kell.
A KIM mai közlemény szerint a "Legyen jobb a gyermekeknek!" nemzeti stratégiához illeszkedő, európai uniós támogatással működő "Gyerekesély program országos kiterjesztésének szakmai-módszertani megalapozása és a program kísérése" című konstrukcióban zajló fejlesztések projektgazdája a Wekerle Sándor Alapkezelő (WSA). Konzorciumi partnerei az új szakasz elbírálását követően a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a Magyar Tudományos Akadémia. Az MTA és a WSA közötti megállapodás alapján a kiemelt program irányítását és lebonyolítását az eddiginél nagyobb feladatvállalással a WSA vette át. Az alapkezelő, mint a program megvalósításáért felelős konzorciumvezető, maga biztosítja a program hiánytalan, szakmai alapokon történő megvalósulását.
Az MTA a tudományos kutatói és értékelő hátteret megerősített szakmai és személyi feltételek mellett továbbra is biztosítja. A szakmai tartalom megújításával, korszerűsítésével és kiegészítésével a program célzottsága megnövekedett, végrehajtása az eddigieknél több eredményt ígér – írták. A közlemény szerint az alapkezelő átveszi "a szegénységet testközelből látó, ismerő és a programot a különböző helyszíneken eddig is megvalósító" szakembereket, akik korábban az MTA gyerekesély programirodában dolgoztak. Ők azok, akik szükségesek ahhoz, hogy a program szakmai tartalma ne sérüljön, annak folytonossága biztosítva legyen – írták.
Közölték, a kiemelt projekt további szakaszára vonatkozó pályázatot határidőre beadták, ez biztosítja a már működő öt, valamint a jövőben bevonandó újabb hat leghátrányosabb helyzetű kistérség szakmai támogatását és lehetővé teszi további 12-15 kistérség számára is a bekapcsolódást a fejlesztésekbe.