Itthon 2011. október. 04. 08:15

Egy éve történt a vörösiszapömlés - emlékezés óráról órára

Ma egy éve öntötte el a Mal Zrt. Ajka melletti tározójából kiömlő vörösiszap Kolontárt, Devecsert és Somlóvásárhelyet. A katasztrófa következtében tíz ember vesztette életét. Összeállításunkban nyomon követjük a tragédia első évfordulójának eseményeit.

Most érkezett

Percről Percre

Megfordítom a sorrendet

A községben délben kilenc harangszó hallatszott az áldozatokért, s a templomban délután Márfi Gyula veszprémi érsek mutatott be misét. Tili Károly polgármester szerint az embereknek már nem azt kell nézniük, hogy ki a károsult és ki nem, hanem közösen kell a jövőért dolgozniuk.Szerinte úgy éltek a tározó tövében, mint egy "időzített bombán", és a legrosszabb álmukban sem gondolták, hogy ilyen tragédia megtörténhet. A falu kilenc lakosát veszítette el a vörösiszap-katasztrófában. A település vezetője szerint nem felejtik el az egész országból érkezett önzetlen segítséget, s külön is kiemelte a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet önkénteseinek munkáját. (MTI)

A Jobbik szerint felháborító, hogy arra nem méltó ember is kapott kitüntetést az iszapkatasztrófa első évfordulóján - derül ki Kepli Lajos keddi közleményéből. A kolontári katasztrófát vizsgáló parlamenti bizottság jobbikos elnöke "mélységesen felháborítónak" tartja, hogy az Orbán-kormány nevében Pintér Sándor belügyminiszter Devecserben, az emlékpark átadó ünnepségén kitüntette azt a Szépvölgyi Jánost, akinek szakvéleménye alapján a vörösiszapot nem veszélyes hulladéknak sorolták be, és így a tározókat sem nyilvánították veszélyes létesítménnyé. 

A kolontári megemlékezésen Kontrát Károly, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára azt mondta, hogy a katasztrófa felelőseit meg kell nevezni és meg kell büntetni, "ezzel tartozunk az áldozatoknak, az itt élőknek és az igazságnak". Hozzátette: ez a katasztrófa a felelőtlen emberi kapzsiság, a gátlástalan pénzhajhászás és az emberi nemtörődömség következménye volt. "Akkor nyugszunk meg, ha megtörténik a törvényes felelősségre vonás" - mondta Kontrát Károly.    

A kormány teljesítette az ígéretét, a nemzeti összefogás meghozta az eredményét; Magyarország példát mutatott a világnak szolidaritásból - mondta Pintér Sándor belügyminiszter kedden Devecserben, ahol a vörösiszap-katasztrófa egyéves évfordulója alkalmából emlékparkot avattak. Pintér Sándor kiemelte: újjáépítették a katasztrófa által sújtott területeket, és a környezetet. Kevesebb mint egy év alatt a kárt szenvedett családok új házakba költözhettek, az egész világ elismerte az összefogással megvalósult helyreállítást - mondta. Hangsúlyozta, hogy nem természeti katasztrófa, hanem emberi felelőtlenség okozta a tragédiát. 

A belügyminiszter köszönetet mondott a mentésben részt vevő civil és hivatásos állománynak, a rendvédelmi szervezeteknek, a segélyszervezeteknek, az újjáépítésben részt vevő kétkezi munkásoknak, a mentőszolgálatnak és az orvosoknak a segítségükért. A vörösiszap-katasztrófában nyújtott rendkívüli helytállásért kitüntetéseket adott át.

Szabó Máté ombudsman szerint a Magyar Honvédség gyorsan, a megfelelő erők bevetésével reagált a tavaly októberi vörösiszap-katasztrófára, azonban aggodalomra ad okot, hogy a szükségesnél kisebb a székesfehérvári vegyi védelmi zászlóalj állományának létszáma. Mint az országgyűlési biztos hivatalának az MTI-hez kedden eljuttatott közleményében olvasható, Szabó Máté a katasztrófahelyzetek hatósági kezelésének gyakorlati és szabályozási kérdéseit vizsgálva kért tájékoztatást Hende Csaba honvédelmi minisztertől, emellett az állampolgári jogok országgyűlési biztosának munkatársai helyszíni vizsgálatot tartottak a székesfehérvári vegyi védelmi zászlóaljnál.

Az MSZP szerint egy évvel a kolontári vörösiszap-katasztrófa után el kell számolni azzal, hogy mi lett a kárenyhítésre és a helyreállításra szánt magán-, állami és segélyszervezeti adományok sorsa, illetve azzal, hogy miként használták fel a kármentő alap forrásait. Gőgös Zoltán országgyűlési képviselő keddi budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta: sokan fizettek be a kármentő alapba, így a tisztázás elsősorban az adakozók és a közvélemény megnyugtatását szolgálhatná. Az MSZP ezért azt várja, hogy a kormánypártok támogassák azt a javaslatukat, amellyel vizsgálóbizottságot hoznának létre az ügyben.

Ezzel kapcsolatban a szocialista politikus kifejtette, hogy a visszaéléseket sugalló sajtóhírek mellett az MSZP szerint is vannak megválaszolandó kérdések például a bútorbeszerzésekkel, vagy azzal kapcsolatban, hogy néhány nap után az illetékesek miért döntöttek úgy, hogy - a 8 kilométerre lévő helyett - egy nagyjából 30 kilométerre fekvő bányából szállítják a dolomitot a helyreállítási munkákra.

Gőgös Zoltán szerint a katasztrófa egyéves évfordulóján mindenki az áldozatokra emlékezik, de másnap folytatódnia kell a térség helyreállításának, a gazdaság fejlesztésének és a munkahelyteremtésnek azért, hogy az élet helyreálljon a devecseri térségben.

Ezzel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy a Mal Zrt. - amelynek vörösiszap-tározója egy évvel ezelőtt átszakadt - az egyik legnagyobb foglalkoztató a környéken, így "szóba sem jöhet", hogy befejezze tevékenységét. Szavai szerint ez társadalmi katasztrófát okozna a devecseri kistérségben, ahol most is az álláshelyek hiánya okozza a legnagyobb gondot. Aláhúzta, hogy az üzem technológiaváltása után az egy évvel ezelőttihez hasonló ipari katasztrófától nem kell tartani.

Azzal kapcsolatban, hogy Kepli Lajos, a kolontári vörösiszap-katasztrófát vizsgáló parlamenti vizsgálóbizottság jobbikos elnöke szerint a Mal Zrt. vezetői és a regionális környezetvédelmi hatóság a felelős a tragédiáért, Gőgös Zoltán azt mondta: ezt nem tudja megerősíteni. Véleménye szerint a katasztrófa kiváltó okait nem lehet kétséget kizáróan megállapítani, és a bizottsági elnököt is óvja a hasonló következtetésektől. Hozzátette, hogy a vizsgálóbizottság jelentése még nem készült el.

Átadták az új posta épületét Devecserben, amelyet az iszapkatasztrófában használhatatlanná vált régi hivatal helyett, mintegy 100 millió forintos beruházással épített meg a Magyar Posta Zrt. Az egy évvel ezelőtti ipari katasztrófa a devecseri postát is elsöpörte és használhatatlanná tette - mondta Geszti László, a Magyar Posta Zrt. vezérigazgatója az épület ünnepélyes átadásán, Devecserben. Kiemelte, hogy amikor az iszap elérte a posta Árpád utcai épületét, az itteni postások a bajban azt tették amit kell: mentették a menthetőt, és felmérték a károkat.

"Postásnak lenni hivatás, a hivatástudatukat az itt dolgozók megmutatták a nehéz helyzetben" - mondta a vezérigazgató. Hozzátette: a postának a katasztrófa idején is működnie kell, mint ahogy fennállása óta mindig is működött, háborúban, békében egyaránt. Szólt arról is, hogy a postára a 2013-as piacnyitással nagy feladatok várnak, amelyre felkészülve az üzleti világban is meg fogja állni a helyét.

Toldi Tamás (Fidesz-KDNP), Devecser polgármestere a katasztrófa napján az első megdöbbentő élményének nevezte, amikor a gátszakadást követően a város főteréről meglátta a posta ablakának magasságában hömpölygő vörös anyagot. Beszédében kiemelte, hogy a posta nem megszűntette a szolgáltatását a kisvárosban, hanem létrehozta a Somló környéki települések mobilpostai ellátását is biztosító központját.

Az új létesítmény a régi mozi lebontásával kialakított 800 négyzetméteres telken épült fel, a 418 négyzetméteres épületben három felvételi ablak, egy postabolt, és egy főpénztár kapott helyet. A környező települések mobilpostai elosztó központjaként működő hivatalban 30 dolgozót foglalkoztatnak. Az ünnepségen elhangzott, hogy a 2011-es év kézbesítője elismerést a posta világnapján Szabó Lászlóné devecseri kézbesítő veheti át. Kovács Irén postavezetőt a vezérigazgató postabiztonságért éremmel tüntette ki.

Fotógalériánkhoz kattintson a képre!

A katasztrófa felelőseit meg kell nevezni és meg kell büntetni, ezzel tartozunk az áldozatoknak, az itt élőknek és az igazságnak - mondta Kontrát Károly, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára kedden Kolontáron, a vörösiszap-katasztrófa egyéves évfordulója alkalmából tartott ünnepi megemlékezésen.

Hozzátette: ez a katasztrófa a felelőtlen emberi kapzsiság, a gátlástalan pénzhajhászás, és az emberi nemtörődömség következménye volt. Akkor nyugszunk meg, ha megtörténik a törvényes felelősségre vonás - mondta Kontrát Károly. Emlékeztetett, hogy a mérgező vörösiszap folyamként pusztított el mindent ami útjába került, tíz ember életét vesztette, otthonok semmisültek meg, az addig virágzó környezet súlyos sebet kapott. 

Kiemelte, hogy az ajkai tűzoltók és a devecseri rendőrök perceken belül a helyszínen voltak, és mentették az emberéletet. "A bajban megtörtént a csoda, megjelent az emberi segítőkészség, és létrejött a nemzeti összefogás" - mondta az államtitkár. A kolontári emlékparkban kialakított emlékműnél négy koszorút helyeztek el.

Hirdetés