2011. szeptember. 29. 18:05 MTI Utolsó frissítés: 2011. szeptember. 29. 17:59 Itthon

Több ezer munkabalesetet okozott a karbantartás hiánya

Tavaly összesen 3376 karbantartáshoz köthető, 3 napon túl gyógyuló munkabalesetről szerzett tudomást az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség. Ez az összes bejelentett munkabaleset 17 százaléka – közölték csütörtökön.

Az Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség a 2010-2011. évben "Egészséges munkahelyek, Európai Kampány a Biztonságos Karbantartásról" címmel kampányt hirdetett a karbantartási munkákkal összefüggő balesetek és foglalkozási megbetegedések megelőzéséért.

Az országos vizsgálatkor a munkáltatók 88,63 százalékánál tapasztaltak valamilyen munkavédelmi szabálytalanságot.

Az ellenőrzött munkáltatók 13 százaléka nem végezte el a munkahely, a munkaeszközök, a felszerelések és a berendezések műszaki karbantartását, ami megnyugtató számnak is tűnhetne, ha nem olyan eszközökről lenne szó, amelyek összességében több ezer munkavállaló biztonságára, és nem utolsó sorban termelőképességére vannak hatással – közölték a felügyelettől.

A karbantartási feladatok ellátására több módszert alkalmaznak a hazai munkáltatók, ugyanakkor az olyan, régebben hagyományosnak tekintett megoldások, mint például a nagyobb üzemek, intézmények karbantartó egységei szinte teljesen eltűntek. Szerepüket külső vállalkozások, szervizszolgálatok vették át, de van, ahol csak a kieső megrendelések miatti kényszerleállások idejét szánják rá a saját kezűleg végzett karbantartási feladatokra. Az egyik napról a másikra élő vállalkozásoknál jellemző, hogy a karbantartás-javítás területén csak "tűzoltást" végeznek, annak ellenére, hogy tisztában vannak azzal, hogy hosszú távon ez a drágább megoldás.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.