Itthon hirado.hu 2011. szeptember. 23. 08:21

Mesterházy: "aki Orbán forgatókönyve szerint jár el, nem lehet Orbán ellenzéke"

A szocialista párt első embere szokatlanul kemény hangon beszélt a volt kormányfőről az m1 Az Este című műsorában. Az MSZP elnöke szerint Orbán Viktornak nagyon jól jön, hogy a szocialista párt nem arról beszél: mi van a kormányban.

Rendkívüli értekezletet tartott az MSZP parlamenti frakciója: Gyurcsány Ferenc felvetését akarták megvitatni, mely szerint a listán bejutott képviselőknek a párt megújulása érdekében le kellene mondaniuk mandátumukról. (A rendkívüli frakcióülésről itt olvashatja a hvg.hu cikkét.)

Gyurcsány Ferenc és támogatói nem vettek részt a tanácskozáson, amit azután hívtak össze, hogy a volt kormányfő vezette Demokratikus Koalíció Platform kezdeményezte: a listán mandátumot szerzett szocialista politikusok adják vissza mandátumukat, hogy képviselői helyük fenntartásáról vagy megvonásáról a párttagok dönthessenek. A tanácskozáson elhangzottakról Mesterházy Attila pártelnök beszélt az m1 Az Este című műsor stúdiójában.

A szocialista párt küzdelmei kedden újultak ki, a témát újra Gyurcsány Ferenc szolgáltatja - hangzott el, amire Mesterházy Attila, az MSZP elnöke így reagált: "Szakadni nem szakad az MSZP, ha egyes politikusok távoznak, nem ördögtől való dolog. Ami nem illeszthető össze, szépen szét kell válnia - akik vállalhatatlannak tartják a szocialista pártot, távozzanak, minél gyorsabban!" - jelentette ki.

Mesterházy Attila
Hernádi Levente Haralamposz
Gyurcsány a kezdeményezésről

"Egy éve alapítottuk meg a Demokratikus Koalíciót. Bevallottan azért tettük, hogy új pártot hozzunk létre az MSZP-ből. Nem helyette, hanem belőle" - írja a volt kormányfő Facebook-oldalán. "Egy nyitott, nyugatos, polgári pártot, amely érti, hogy milyen fontos a gyengébb iránt érzett felelősség, az igazságosság ügye, a szolidaritás.

Ezért küzdünk. (...) Az általunk kezdeményezett pártszavazás egy dolgot biztosan megmutatott: az aktív tagság túlnyomó része változást kíván.

(...)

Több javaslatot tettünk, de úgy tűnik, ezek egyike páraknak (sokaknak?) megfeküdte a gyomrát. Azt javasoltuk, hogy nézzünk szembe azzal a ténnyel, hogy annak dacára sem növekszik támogatásunk, hogy a Fidesz lassan már egymillió szavazatot elvesztett. Eközben viszont azt olvassuk, hogy a Jobbik beért bennünket. Mi a tanulság? Szerintünk az, hogy gyökeres változások kellenek.

Ezek sorában szembe kell néznünk azzal, hogy a pártot ma elsősorban a parlamenti frakció testesíti meg. Ezt a frakciót még támogatóink sem nagyon kedvelik. A rólunk mondott jelzőket most nem ismételném meg. Akkor viszont világos a helyzet, gondoljuk mi. Adjuk meg a jogot a párt tagságának, hogy megyei és országos pártszavazáson véleményt mondjon arról, hogy megerősíti-e a jelenlegi képviselők mandátumát, vagy új embert kíván az érvényes választási listákról a Parlamentbe küldeni" - indokolja Gyurcsány a Demokratikus Koalíció lépését.

"Látható, hogy sok baj van az országban, miközben bűnös felelőtlenség terheli a kormány számláját, mi arról beszélünk, hogy mi van az alapszabályban és hogy ki kit szeret a pártban?" - tette fel a kérdést Mesterházy Attila, majd megjegyezte: "Én azért hívtam össze az ülést, mert ha valaki a médiából megüzeni a saját pártjának, hogy nektek ott le kell mondanotok, mert szerintem a teljesítményetek gyenge, akkor ezt érdemes személyesen megbeszélni. Azóta nem is beszéltem Gyurcsány Ferenccel" - árulta el Mesterházy, hozzátéve: minden érintettet a frakciógyűlésre várt.

Azzal kapcsolatban, hogy kinek milyen a teljesítménye a szocialista pártban, Mesterházy Attila megjegyezte: "az a Molnár Csaba, aki megírta a levelet és nagyon harcosan a teljesítményértékelés mellett van, 36 százalékán vett részt a bizottsági üléseknek, Varju László pedig egyetlen egy ülésen az elmúlt 15 hónapban".

Arra a kérdésre, hogy miért nem hoztak határozatot, mely távozásra szólítaná fel a volt miniszterelnököt és a körét, a pártelnök így felelt: "Mert nem jelentek meg, nem beszélünk arról, aki nincs ott. Ők olyan helyzetet akarnak teremteni, hogy a legnagyobb többlettel szállhassanak ki a szocialista pártból.  Rendes frakcióülést tartottuk, kértem a tagokat, hogy ne a média előtt foglakozzanak a vitákkal, mert ez árt a pártnak. Mert aki a szocialista pártot a nyilvánosság előtt szidja, Orbán Viktor forgatókönyvét követi" - jelentett ki Mesterházy Attila.

A felvetésre, miszerint nem azokat kellett volna megkérni, akik ott voltak, hanem azokat, akik nem vettek részt az ülésen, a pártelnök azt válaszolta: "Mindenkinek elmondtam: aki Orbán Viktor forgatókönyve szerint jár el, az nem lehet Orbán Viktor ellenzéke". Az MSZP elnöke szerint Orbán Viktornak nagyon jól jön, hogy a szocialista párt nem arról beszél: mi van a kormányban.

Mesterházy Attila arról is beszélt, hogy eljött a pillanat, amikor őszintén azt kell mondani: elég volt! "Nagyon hittem az egységben, hittem, hogy a párt egyben tartható. Sajnos, rá kellett jönnöm, hogy ez így tovább nem működik" - fogalmazott.

Szerinte, ha meg akarnák újítani a pártot, akkor abban a munkacsoportban, abban a rendszerben gondolkodnának, a kongresszusokon mondanák el a véleményüket és nem a médiában nyilatkoznának. Megerősítette: ha valakiknek ilyen nehézségeket okoz, hogy a párt munkájában részt vegyenek, akkor békésen el kell válni tőlük. "Aki úgy gondolja, hogy mindenféle önkritika nélkül mondhat a másikról kritikát, az szabadon, önszántából távozhat" - jelentette ki végül Mesterházy Attila.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.