2011. szeptember. 19. 11:19 MTI Utolsó frissítés: 2011. szeptember. 19. 11:27 Itthon

Schiffer: a mentelmi jog ne adjon teljes védelmet!

Az LMP úgy módosítaná a képviselők jogállásáról szóló törvényt, hogy a politikusokat csak a képviselői tevékenységükkel összefüggő munkájuk során védje a mentelmi jog – foglalta össze Schiffer András frakcióvezető.

Az LMP frakcióvezetője hétfőn, sajtótájékoztatón azt mondta, hogy a mentelmi jognak csak attól kell megvédenie a politikust, hogy a képviselői munkája, szavazata, véleménynyilvánítása miatt zaklassák vagy az "éppen aktuális hatalom rá nyomást gyakoroljon". Annak az LMP véget akar vetni, "amiben tettestársak voltak az elmúlt húsz év politikai erői, hogy a mentelmi joggal visszaélve sértik a törvény előtti egyenlőséget" - mondta az ellenzéki politikus. 

A parlamenti honlapon hétfőtől elérhető előterjesztésüket ismertetve azt mondta, hogy a képviselői megbízatással összefüggő esetekben az Országgyűlés csak azt vizsgálhatná, hogy mennyire megalapozott indokkal akarják "kikérni" a képviselőt. Minden más esetben – köztük azokban is, amelyek az LMP javaslata szerint már nem tartoznának a mentelmi jog hatálya alá – bíróság dönthetne a politikusokkal szembeni kényszerintézkedésekről, hogy "parlamenti képviselőket ne lehessen csak úgy láncra verni kormányzati utasításra" - tette hozzá. 

Az Országgyűlés mentelmi joggal összefüggő döntései felett az Alkotmánybíróság (Ab) gyakorolna kontrollt: a Ház döntésével szemben az érintett képviselő, az indítvány előterjesztője, a mentelmi bizottság vagy a parlamenti politikusok egyötöde 15 napon belül panasszal fordulhatna az Ab-hez, amely az ilyen ügyekben soron kívül járna el. 

Szilágyi Péter képviselő a sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy az LMP a rágalmazási és becsületsértési ügyekben – a kialakult parlamenti gyakorlattal szemben - csak akkor szavazott a mentelmi jog megtartása mellett, ha a rágalmazás vagy becsületsértés alapjául szolgáló cselekmény összefüggött a képviselői munkával. Ellenpéldaként említette a fideszes Meggyes Tamás ügyét, akinek esetében úgy látták, hogy a volt esztergomi polgármestert nem szabad, hogy védje a mentelmi jog az ellene tett feljelentések ügyében.

Hirdetés
Itthon Iványi Blanka 2024. november. 29. 10:27

A magyarokat még mindig az alacsony fizetések aggasztják, nem az LMBTQ – elkészült Magyarország 2024-es problématérképe

A kormánypárti szavazókat a megélhetési gondok, a Tisza Párt táborát a korrupció aggasztja a legjobban az ország gondjai közül. Az akkumulátor gyárakat már égetőbb problémának látják a magyarok, mint az orosz befolyást vagy az LMBTQ ügyeket. A Policy Solutions felméréséből kiderül, mi aggasztotta leginkább a magyarokat 2024 őszén.