A tiltás ellenére is megtartják a szakszervezetek szeptember 29-i és október 1-jei tüntetésüket - mondta Kónya Péter, a Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetségének (FRDÉSZ) elnöke a Népszabadságnak. Kónya szerint a szakszervezeteknek ma az ellenzéki pártok szerepét kell betöltenie, és demonstrálniuk kell, mert ez a hatalom már csak az erőből ért.
Nyilvánvalóan politikai döntés miatt nem tarthatják meg az úgynevezett D-nap elnevezésű, szeptember 29-i, Clark Ádám térre, valamint az október 1-jére a Parlamenthez szervezett tüntetésüket a a fegyveres és rendvédelmi dolgozók, a tűzoltók és a vegyipari dolgozók - mondta a Népszabadságnak adott interjújában Kónya Péter, a Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetségének (FRDÉSZ) elnöke. Elmondása szerint előzetesen egyeztettek a rendőrséggel, ám a felmerülő kérdéseket sikerült megbeszélni és egyezségre is jutottak, a rendőrség ezután közölte csütörtökön, hogy mégsem tarthatják meg a demonstrációkat.
"Elég abszurd, hogy szombaton nem lehet a Parlament előtt kétórás tüntetést tartani. Nem is gondolhatunk másra: ez nyilvánvalóan politikaidöntés" - mondta Kónya, aki szerint azonban az, hogy a rendőrség betiltotta a tüntetést, óriási mozgósító erőt jelent. A szakszervezetek a TASZ segítségével bírósághoz is fordultak az ügy miatt, ám Kónya azt mondta, a bírósági döntéstől függetlenül "kifejezetten arra készülünk, hogy szeptember 29-én és október 1-jén is megtartjuk a rendezvényeket. Léteznek alternatív forgatókönyvek, de ezekről csak a bírósági döntés kihirdetése után beszélünk."
A tüntetés jelszava a küzdelem a demokráciáért, a szociális biztonságért, az emberi és munkavállalói jogok megőrzéséért való kiállás, erről Kónya Péter elmondta, úgy gondolják, a jelenlegi helyzetben, amikor a kormány már demokratikus alapjogokat vesz semmibe – ilyen többek között a jogbiztonság, a szerzett jogok védelme, a sztrájkjog vagy a szakszervezetek ellehetetlenítése, a munkavállalók jogainak csorbítása –, valakinek mindenképpen mozdulnia kell. "Itt már a demokrácia megőrzése a tét. Az ellenzéki pártok – amelyeknek igazából a dolguk lenne, hogy látványos demonstrációkkal is tiltakozzanak – viszont tehetetlenek, így tulajdonképpen kényszerűségből kell nekünk túllépni a klaszszikus szakszervezeti szerepen. Vagyis nemcsak a munka világát közvetlenül érintő, hanem a demokráciát sértő kormányzati lépések ellen is tiltakozunk" - mondta az FRDÉSZ elnöke.
Kónya szerint azonban ez még nem meríti ki a rendvédelmisek számára tiltott politizálás kategóriáját: "Nem azért tiltakozunk, mert a Fideszé a kormánytöbbség, hanem konkrét ügyekben fogalmaztuk meg a követeléseinket. Ha most az MSZP kormányozna így, akkor is fellépnénk ellene" - mondta. Az esetleges politikai karrierjét firtató kérdésre azonban kijelentette: "Elég nagy butaság, mert a parlament tett róla, hogy ez eszembe se jusson, hiszen három évig akkor sem lehetnék például képviselő, ha valóban leszerelnének."
Az FRDÉSZ elnöke ugyan nem zárkózott el a kormánnyal való egyeztetéstől, de úgy vélte, csak akkor van esélyük, ha meg tudják mutatni, hogy elég sokan vannak, akik változást kívánnak. "A hatalom általában csak az erőből ért, e mostani különösen" - jelentette ki. Mint mondta, "a kétharmados többség sok mindenre adhat felhatalmazást, de az alkotmányos jogok semmibevételére nem. Azt hiszem, mi közösen semmi mást nem teszünk, mint megpróbáljuk azokat a demokratikus értékeket védeni, amelyeket a hatalom egyes döntései veszélyeztetnek."
A szakszervezetek kilencpontos csomagban fogalmazták meg követeléseiket, amelyben egyebek közt méltányos közteherviselést, társadalmi párbeszédet, a korkedvezményes nyugdíjak megőrzését, egyeztetést követően elfogadott életpályamodellt, valamint a visszamenőleges hatályú törvénykezés leállítását követelik. Összesen több, mint hetven szakszervezet és civil szerveződés csatlakozott az akcióegységhez, számításaik szerint ezúttal még a "bohócforradalom" elnevezésű rendezvénynél is többen mennek majd el tüntetni, vagyis több, mint harmicezer embert várnak.