Bosszantó dolgot tapasztalhat az autós, ha 100, vagy 200 forintos érmével szeretne parkolójegyhez jutni az automatából. A gép ugyanis szelektál, a pénz egy részét elfogadja, a többit azonban visszadobja. Ennek oka, hogy a fémpénzekbe mágnesezhető anyag került, ami ha kifejti hatását, megzavarja a szerkezetet.
Több parkolójegy-automata kezd „szabotázs akcióba”, ha az autós 100 vagy 200 forintos érmével fizetne. A II. kerületben például a Garas és Trombitás út találkozásánál álló automata is ezt a jelenséget produkálja. Az 5, 10, 20 és 50 forintosokkal semmi baja nincs, viszont a százasok és kétszázasok jelentős részét nem fogadja el.
A rutinosabbak több tippet ismernek a megoldásra: földhöz kell vágni az érmét, vagy hozzáütögetni valamihez, azután máris fizetőképes eszköznek minősül a magyar forint. Mások inkább a mobil- vagy kártyásparkolást választják, mert nincs kedvük az újabb pénzváltáshoz. A jelzett helyen ugyanis az automatának nincs papírpénzt befogadó egysége.
Vizsgálják az érméket
Azt tapasztaljuk, hogy évjáratonként változik a két színben gyártott érmék súlya, ami vélhetően az anyagösszetétel változására vezethető vissza, és amit a nagy méréspontosságú automatáink észlelnek – nyilatkozta a hvg.hu-nak Krajcsik Károly. Az önkormányzat parkolási csoportvezetője szerint hetente érkezik hozzájuk ezzel kapcsolatos panasz, olyankor műszerészt küldenek a megjelölt jegykiadó automatához, aki szükség esetén azt újrakalibrálja. Csakhogy az esetek többségében nincs szükség az újbóli beállításra, mert a hibát a pénz súlybeli eltérése okozza.
A beérkezett érmék ellenőrzése során a századgramm pontosságú mérlegük ugyanazon típusú érméknél kimutatja a súlykülönbözetet. Hallott már ő is az elmágneseződésről, amit az ügyfelek úgy próbálnak eltüntetni, hogy az automata lemezoldalához dörzsölik az érméket. A mágneseződés egyébként szintén az érmék anyagösszetételéből származhat, mert a mágnesezhető fémek csoportját alkotó vas, kobalt vagy nikkel is kerülhet a fémötvözetbe. Így ha a fémpénz akárcsak egy kis elektromágnessel is érintkezik, könnyen bemágneseződik és emiatt az érzékeny automaták nem ismerik fel.
Mit lehet ellene tenni?
A feltöltődést viszont úgy lehet csökkenteni, ha a fémpénzeket acéllemezhez dörzsöljük, mert az átveszi a mágnesesség egy részét. Ezért van olyan sok festékhiányos szerkezet a II. kerületben. Állítólag ez a módszer esetenként beválik. Karajcsik Károly szerint néhányan erősen földhöz vágják ez érmét, mert állítólag ezáltal egy elektromos kisülés keletkezik, ami után az automata már elfogadja a magyar fizetőeszközt. A kerületben már csökkenőben van a pénzérmével fizetők száma, a többség már mobiltelefonnal vagy parkoló kártyával intézi az ilyen ügyeket.
A XIII. kerület parkolási cége a Sima út Kft. ügyfélszolgálatának vezetője, Végvári Attila szintén tud a 100 és 200 forintos érmék körüli mizériáról. Véleménye szerint azonban az autósok már ott is megismerték az elektromos feltöltődés elleni technikát. A társaság 2010-től kihelyezett piros előlapos automatái már a bankkártyát is elfogadják és egyre népszerűbb a mobilparkolás. Van még lehetőség parkoló kártyák váltására is, de Végvári szerint a többség még mindig az érmés parkolást választja, aminek aránya 60 százalék fölött van a XIII. kerületben.
Azt egyébként hozzá kell tenni, hogy több üdítőital-automata üzemeltetője csak népi bölcsességnek nevezi az érmék ütögetését. Szerintük valójában az automaták intelligens érmefelismerővel vannak ellátva; ha valamelyik paraméter nem felel meg a kívántnak, a gép visszadobja a pénzünket.