A képviselőknek nem engedné a végtörlesztést az MSZP
Az MSZP igazságtalannak tartja a devizahitelek egyösszegű, rögzített árfolyamon történő végtörlesztésére vonatkozó kormánypárti javaslatot, ugyanakkor arra az esetre, ha a kormánytöbbség elfogadja azt, a szocialisták kezdeményezik, hogy országgyűlési képviselők és állami vezetők ne élhessenek ezzel a lehetőséggel.
Az MSZP igazságtalannak tartja a devizahitelek egyösszegű végtörlesztésére vonatkozó kormánypárti javaslatot, ugyanakkor arra az esetre, ha a kormánytöbbség elfogadja azt, a szocialisták kezdeményezik, hogy országgyűlési képviselők és állami vezetők ne élhessenek ezzel a lehetőséggel - ismertette Mestertházy Attila a szocialisták szerdai elnökségi ülése után. Beszámolt arról is, hogy az MSZP javaslatot készített a vidéki munkanélküliség csökkentésére, valamint arról, hogy a pártelnökség aljas, politikai szándékú leszámolásnak minősítette a Gyurcsány Ferenccel szembeni eljárást.
Mesterházy Attila a rögzített árfolyamon - svájci frank esetében 180 forinton - történő végtörlesztést célzó javaslatot úgy értékelte: amögött ugyanaz a kormányzati felfogás áll, amely az egykulcsos adó bevezetéséhez vezetett, vagyis a gazdagok támogatásának szándéka. Mint mondta, az egyösszegű törlesztésre képes jómódúak - akik közül a fideszes Kósa Lajost és Rogán Antalt emelte ki - sokat nyerhetnek az elképzeléssel, amely azonban a legnehezebb helyzetben lévő adósoknak nem jelent segítséget.
Hozzátette, a szocialista párt ezért azt javasolja, hogy az országgyűlési képviselőket és az állami vezetőket zárják ki a végtörlesztésre jogosultak köréből. Szerinte a Fidesz-KDNP politikusai így demonstrálhatnák, hogy noha kétharmaduknak van adóssága, nem a saját érdekükben javasolták az MSZP álláspontja szerint kizárólag a gazdagoknak megoldást jelentő végtörlesztést.
Az MSZP emellett választ vár arra, a kormányoldal tervezi-e, hogy a végtörlesztést a későbbiekben - a leginkább érintett fideszes városvezetők "lobbijának" eredményeként - az eladósodott önkormányzatoknak is lehetővé teszi. Mesterházy Attila szerint ez ugyanis már nemcsak veszélyeztetné, hanem be is döntené az ország pénzügyi rendszerét.
A devizahitelek végtörlesztésére vonatkozó javaslattal kapcsolatban kiemelte még, hogy instabilitást okoz, recesszióhoz vezethet, ráadásul ha jogszerűtlennek bizonyul, a bankok visszaperelhetik a veszteségüket, így az államnak, végső soron tehát az embereknek kell majd fizetniük helyettük. Mesterházy Attila kitért arra, kérdést intézett Navracsics Tiborhoz, hogy megtudja, igazak-e azok a sajtóhírek, hogy a közigazgatási és igazságügyi tárca szakvéleménye szerint a végtörlesztési javaslat alkotmányellenes és európai uniós szabályokat sért. Egyszersmind felkérte a miniszterelnök-helyettest, ha született az ügyben tárcaálláspont, korábbi közlésével - mely szerint a minisztérium mindenkinek, így a Fidesz-KDNP-frakciónak is segít szakvéleményekkel - összhangban azt küldje meg neki.
A pártelnök-frakcióvezető hangsúlyozta, választ vár Szász Károlytól, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének elnökétől is, akinél arról érdeklődött, történt-e Lázár János múlt pénteki, a végtörlesztési javaslatról elsőként hír adó bejelentése előtt bennfentes kereskedelem, "volt-e olyan fideszes országgyűlési képviselő vagy állami vezető, aki rendelkezett OTP-részvénycsomaggal és ezt a bejelentés előtt eladta, vagy megbízást adott különböző shortolási ügyletekre".
Az MSZP elnöksége emellett elfogadta Harangozó Gábor országgyűlési képviselő javaslatát, amelynek célja, hogy induljon szociális gazdaságfejlesztési program állami eszközökkel. Az elképzelés szerint vidéken helyi termékek értékesítésére építő non-profit vállalkozások, szövetkezetek jönnének létre, csökkentve a munkanélküliséget - közölte Mesterházy Attila. Megjegyezte, hogy a program energetikai korszerűsítéshez kapcsolódó munkákra is kiterjedne, és annak megvalósulása érdekében határozati javaslatot nyújtanak be a parlamentnek.
A pártelnök elmondta, hogy az elnökségi ülésen szóba került Gyurcsány Ferenc mentelmi jogának felfüggesztése is. Szavai szerint a testület egyhangúlag aljas, politikai szándékú leszámolásnak minősítette a volt miniszterelnök elleni eljárást, és a baloldali politikai közösség elleni támadásként értékel minden olyan ügyet, amelyben szocialista politikusokat "koncepciós per" alá kívánnak vonni, az érintetteket pedig szolidaritásáról biztosítja.