Itthon Neizer Anita 2011. szeptember. 14. 18:30

Már a beteg gyerekekre sincs pénz Pest megyében

Korai fejlesztési ellátás nélkül maradhat Pest megyében sok rászoruló gyerek, mivel a pénzhiány miatt nem tudnak szerződést kötni a terapeutákkal, gyógypedagógusokkal, konduktorokkal. A szerződéses fejlesztőpedagógusok ráadásul egy éve nem kapnak fizetést. A megyei önkormányzatnak nincs pénze, kormányzati segítségben reménykedik.

Szinte nevetségesnek tűnik Pest megyéből az a kormánypárti vita, hogy mikortól emeljék a tanárok fizetését és milyen életpályamodellt dolgozzanak ki. Mindehhez ugyanis fizetés és bér kell, ami Pest megyében az önkormányzat anyagi gondjai miatt csak papíron létezik.

A megyében ugyanis tavaly szeptember óta a megbízási szerződéssel dolgozó koraifejlesztő-pedagógusok nem kapnak semmilyen fizetést. Ráadásul egyelőre azt sem tudni, a Pest megyei sajátos nevelési igényű gyerekekkel ki fog foglalkozni. A különórák elvileg csütörtökön kezdődnének, de a konduktorokkal, gyógypedagógusokkal és terapeutákkal eddig nem kötöttek szerződést. Igaz, ha felajánlanák, akkor sem vennék fel a munkát addig, amíg az egyéves járandóságukat meg nem kapják.

„A szülők már érdeklődnek, hogy mikor jöjjenek, de mi csak az iskolához tudjuk irányítani őket, hiszen egy évig ingyen dolgoztunk, a szerződésünket pedig pénzhiányra való hivatkozással nem újították meg” – mondta a hvg.hu-nak a ceglédi Losontzi István iskola egyik megbízási szerződéses terapeutája, aki nevét az ügy kényessége miatt nem vállalta.

Túry Gergely

Ha nincs szerződés, nem tudják betartani a törvényt

Az önkormányzatoknak ugyanis törvény írja elő, hogy garantálniuk kell a fogyatékos vagy fejlődési rendellenességben szenvedő gyerekeknek azt, hogy az iskolai ellátáson felül hetente néhány órát speciális szakemberek foglalkozzanak velük. Mivel ezek a szakemberek nem napi nyolc órában látják el ezt a feladatot, a megyei intézmények megbízási szerződést kötnek velük. Ez most nem történt meg, ezért az önkormányzat nem látja el a törvényi kötelezettségét, ráadásul azt sem lehet tudni, mi lesz a gyerekekkel. „Ha nem kapnak speciális ellátást, akkor esélyük sem lesz arra, hogy normális életet éljenek” – mondja a terapeuta.

A hvg.hu megkereste a Losontzi iskola igazgatóját is, hogy megtudja, mi lesz a gyerekekkel, illetve hogyan tudnak fizetni a tanároknak, de nyilatkozni nem akart, titkárnőjén keresztül azt üzenete, Pest megye az illetékes a kérdésben.

A Pest megyei önkormányzat sajtóosztályán azt közölték, hogy az iskolában az intézményi dolgozók plusz feladatot vállalnak. Azokkal, akiknek viszont csak megbízási szerződésük van az intézménnyel, jövő héten próbálnak megegyezni.

„Mi biztosan nem fogjuk aláírni addig, amíg nem kapjuk meg azt a fejenként járó 1,3 millió forintot, amivel közvetlenül tartozik az iskola, közvetve a fenntartó Pest megyei önkormányzat” – mondta egyikük. Ügyvédhez fordultak, a fizetési meghagyást kedden indították ótjára, s ha nem fizetnek nekik, akkor polgári perre viszik az ügyet. „Egy éve küzdünk azért, hogy fizetést kapjunk, többször fordultunk az iskolához, a polgármesteri hivatalhoz, az önkormányzathoz, de csak azt közölték, hogy nincs pénz” – mondta egyikük.

Túry Gergely

A drasztikus lépésre azután szánták el magukat, hogy a többszöri levélírás az önkormányzatnak és az iskolának nem vezetett eredményre, s látták, a nevelőszülők problémájára a kormány is felkapta a fejét, amikor a városháza elé mentek tüntetni. A szociális ügyekért felelős helyettes államtitkár akkor megígérte, segít előteremteni a szükséges 115 millió forintot, mivel Pest megye tetemes összeggel tartozik a nevelőszülőknek, továbbá 14 gyermek- és lakásotthonban élők ellátása is veszélyben forog.

Pénz nincs, ígéret van

„Nem vagyunk könnyű helyzetben, tudjuk, hogy a gyerekeken az segít, ha foglalkozunk velük, de ingyen már nem tudunk velük tovább dolgozni” – magyarázzák. A hvg.hu információi szerint Pest megyében 62 gyógypedagógusnak, konduktornak, korai fejlesztőnek összesen 23 millió forinttal tartoznak.

Az önkormányzatnál tudnak ugyan a problémáról, de a hvg.hu kérdésére azt mondták, továbbra sem képesek mit tenni. „Továbbra sem állnak rendelkezésünkre a megbízási szerződés alapján keletkezett tartozások kiegyenlítésének forrásai” – közölte a hvg.hu-val az önkormányzat sajtófőnöke. Az önkormányzat szerint ugyanis a jelenlegi finanszírozási körülmények miatt nem tudják ellátni kötelező feladataikat. Összegezve: nincs pénz, nincs fizetés.

Túry Gergely

Az önkormányzat fideszes vezetése szerint azért kerültek ilyen helyzetbe, mert a különböző jogcímeken érkező normatívák együttesen is alig fedezik egy iskola éves fenntartási költségének felét. Csak a közoktatásban, a szociális feladatok ellátásában és a területi gyermekvédelem terén 6,5 milliárd forintos hiánnyal számolnak.

Az önkormányzat most abban bízik, hogy a bajba jutott önkormányzatoknak kiírt, úgynevezett ÖNHIKI-pályázaton további pénzeket nyernek, és így legalább fizetési kötelezettségük egy részét rendezni tudják. Csakhogy Pest megye már számos állami segítséghez jutott, áprilisban kétszer is soron kívül 181 millió forintos visszatérítendő támogatást kaptak. Júniusban újra pályáztak, eredményt még nem hirdettek.

Addig pedig a fizetés nélkül maradt pedagógusoknak és az ellátás nélkül maradt gyerekeknek úgy tűnik, be kell érniük egy bocsánatkéréssel, mint a sajtóosztály írta, „rendkívül sajnáljuk, hogy így történt, számunkra is elfogadhatatlan, hogy éppen azok nem kapnak ellátást vagy legalábbis bizonytalan, hogy mikor szűnik meg, akik erre a leginkább rászorultak”.

Cikkünk megjelenése után a Nemzeti Erőforrás Minisztérium oktatási államtitkárság azt közölte a hvg.hu megkeresésére, hogy az államtitkárság "törvényesen és jog szerint tehát nem tud közbeavatkozni e kifizetésekkel kapcsolatban, de – hasonlóan a tankönyvterjesztőkkel, illetve az iskola-átszervezésekben a közelmúltban történt informális közvetítésével – igyekszik az oktatás zökkenőmentessége végett megnyugtató rendezésre ösztönözni a feleket.”

Hirdetés
hvg360 Imre Réka 2025. január. 01. 17:30

„Valamiben meg kell halni” – a férfiak attól félnek, hogy kevésbé lesznek férfiak, ha megbetegszenek

Előbb kezelik magukat népi gyógymódokkal, minthogy elmenjenek az orvoshoz, és sokszor még a pingponglabda méretű daganatokat sem veszik észre magukon. A nevelés, a társadalom, vagy valami más okozza sok férfi orvosfóbiáját? Miért akarnak inkább infarktusban meghalni? Hogyan áll a vastagbéltükrözéshez egy ausztrál és egy magyar férfi? Férfiszorongások az egészségügyben.