Roma önellátás: új program indult Kaposváron
Nem volt maradéktalanul sikeres az a nemrég zárult program, amelynek keretében csibét, nyulat vagy malacot adtak egy-egy roma családnak, hogy azokat tovább tartsák, tenyésszék. A hibákból okulva Kaposváron most olyan elképzelést dolgoztak ki, amely sikeressé teheti az ilyen kezdeményezéseket - közölte az MR1-Kossuth Rádió.
A fogadó családok saját közösségük előtt, szerződésben vállalnak garanciát a megkapott jószág megőrzésére. Az első csirkéket hétfőn adták át Somogyban - tette közzé az MR1-Kossuth Rádió.
Ezer előnevelt csirke segíti húsz somogyi roma család boldogulását. A rászorulók a Kaposvári Egyetem szervezésében ingyen juthattak a jószágokhoz. A megye egyetlen felsőoktatási intézménye régóta foglalkozik az önellátás és a munkára nevelés stratégiai tervezésével, ezért is jött kapóra a roma szervezetek megkeresése. Alulról jövő kezdeményezésről van tehát szó – mondta a rádiónak Tossenberger János, a Kaposvári Egyetem Állattudományi Karának dékán-helyettese, a program szervezője.
A kezdeményezéséhez csatlakozott a bábolnai Tetra Kft, illetve a Centrál Szója Feed Kft. Előbbi ingyenesen biztosította a naposcsibét, utóbbi – szintén térítés nélkül – takarmányt adott a fogadó családoknak. Az Egyetem Takarmányozási Intézete vállalta a napos baromfik felnevelését és a program szervezését.
A roma szervezet önként vállalta, hogy felügyeli a programot, azaz folyamatosan ellenőrzi, szakszerűen tartják-e az ingyen jószágot. Bogdán Imre a Napkerék Egyesült elnöke mindemellett szerződést kötött mindenkivel arról, hogy a kihelyezett állatokat a „jó gazda gondosságával” nevelik, etetik: a kakasokat, azok vágásra érett koráig nevelik, majd azt saját élelmezési céljaira használja. A jércéket tovább tartják, és tojástermelésre használják.