Itthon hvg.hu 2011. szeptember. 13. 19:42

Devizahitelesek: Orbán parlamenti bizottsággal vizsgáltatná, ki a felelős

Orbán Viktor parlamenti vizsgálóbizottság felállítását javasolja, hogy feltárják, kit terhel a felelősség a devizahitelesek eladósodásáért. Erről a kormányfő a Hír Tv Rájátszás című műsorában beszélt. A kormányfő szerint időbeli korlátot kell felállítani a hitelesek számára a végtörlesztés igénybe vételére.

A miniszterelnök szerint míg több európai országban az elmúlt években az illetékes szervek megakadályozták, hogy az emberek korlátlanul vegyenek fel kockázatos devizahiteleket, addig Magyarországon ez nem történt meg. Szerinte válasz kell kapnunk arra, hogy „hol volt” ekkor a PSZÁF, a pénzügyminiszter és a miniszterelnök – hangzott el a kormányfő interjújában.

Orbán Viktor
Túry Gergely

„Ezért javasoltam a parlamentben azt, hogy elfogadva a Fidesz és a KDNP erre vonatkozó indítványát, a parlament alakítson egy bizottságot, amely pontosan kideríti, hogy ki mit csinált, kideríti, hogy ki ellenezte, ki támogatta bizonyos intézkedések meghozatalát, ki ellenezte az itt szóba jöhető felelős személyek közül” – fogalmazott Orbán. Az országnak, az embereknek, ezt joguk van tudni, akik meg nem tették a dolgukat, azoknak meg viselniük kell a következményeit – tette hozzá.

A kormány előzetes becslései szerint a rögzített végtörlesztést 150-300 ezren vehetik igénybe. Kevés olyan ember van, aki ha ki tudna lépni ezekből a hitelekből, nem tenné meg – mondta Orbán. Szerinte a bankok számára is az okozza a bizonytalanságot, hogy egyelőre nem tudni, pontosan hányan törlesztenek majd így. Időbeli korlátot kell viszont felállítani a hiteleseknek a végtörlesztés igénybevételére – tette hozzá a kormányfő. Megismételte, hogy az árfolyamrögzítés és a végtörlesztés terve a veszteségmegosztásról szól. A kormányzati számítások szerint sokan 155-160 forintos frankárfolyam mellett vették fel a devizahiteleket, így a 180 rögzített árfolyam Orbán szerint tehermegosztást jelent.

A végtörlesztéssel kapcsolatos külföldi politikusi reakciókkal kapcsolatban a kormányfő úgy fogalmazott: "pontosan ugyanazokat a mondatokat mondták, mint amiket a bankadó bevezetésekor". A magyar jog lehetővé teszi a végtörlesztés bevezetését, ilyen típusú vizsgálatokat végeztek is a kormány részéről, egyébként pedig az várható a tervvel kapcsolatban, mint a korábban bevezetett bankadóval kapcsolatban – tette hozzá Orbán, aki szerint a végtörlesztéssel kapcsolatos esetleges uniós eljárások a devizahiteleseket nem fogják érinteni.

"Ezeket a pletykákat nem ismerem" – mondta a miniszterelnök a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) korábbi álláspontjáról, amely negatívan ítélte meg a végtörlesztés esetleges hatásait. Ezermilliárdos méretekben vontak ki "hitelezési képességet" a bankok a magyar piacról, a "magyar embereken megkeresett pénz" áramlott ki az országból – tette hozzá Orbán. Cáfolta azokat az információkat, amelyek szerint a kormány úgy támogathatná a szintén érintett OTP-t és FHB-t, hogy tulajdonrészt vásárol a pénzintézetekben. A hazai betétesek bizalmát viszont a kormányfő szerint nem szabad elveszíteni, de a "bankárkorszaknak véget kell vetni". Orbán hozzátette, az OTP egyébként kezdetben "távol tartotta magát" a devizahitelezéstől, de később mégis a devizában folyósított hitelek felé "kezdték nyomni".

Hirdetés