Itthon MTI 2011. szeptember. 09. 12:36

Kétkamarás önkormányzati rendszert akar Budapesten az MSZP

Kétkamarás önkormányzati rendszert javasol Budapesten az MSZP fővárosi elnöke. Horváth Csaba pénteki sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy a második kamara a kerületi polgármesterek tanácsa lenne, de a végső döntések a Fővárosi Közgyűlés kezében maradnának.

A szocialista politikus kifejtette: a polgármesterek alkotta második kamara véleményezné és készítené elő a főváros stratégiai kérdéseiben a döntéseket. Javaslatuk értelmében a jövőben nem lehetnének tagjai a Fővárosi Közgyűlésnek a kerületi polgármesterek. A szocialisták az önkormányzati törvényhez nyújtanák be az ide vonatkozó módosító javaslataikat - mondta el Horváth Csaba.

Az MSZP budapesti elnöke szerint az önkormányzati rendszer tervezett átalakítása az "ingatlanpanamáknak" nyitna teret, hiszen - mint fogalmazott - bezárják az iskolák és kórházak csaknem felét, ahová irodaházakat és lakóparkokat terveznek. Horváth Csaba hozzátette: a budapesti kórházak csaknem kétharmadát kívánják a kormánypártok bezárni.

Horváth Csaba a fővárosi közgyűlésen
Stiller Ákos

A pénteki sajtótájékoztatón Trippon Norbert, az MSZP IV. kerületi frakcióvezetője úgy fogalmazott, hogy a kormányzat szabályosan megcsonkítja a falvakat, a városokat és a megyéket. Nagyon fontos hatásköröket vesznek el a településektől és központosítanak, így azok távol kerülnek a helyi lakosságtól - tette hozzá.

A szocialista politikus felszólította a kormányt, hogy rendeljen el azonnali önkormányzati adósságstopot. Trippon Norbert felhívta a figyelmet arra, hogy Újpest fideszes vezetése a jövő héten 5 milliárd forint értékű kötvénykibocsátást, vagyis adósságnövelést tervez.

Bár a legfőbb érintett, Tarlós István nem volt jelent a Fidesz–KDNP frakciószövetség hajdúszoboszlói ülésén, a képviselők a kerületi polgármesterek kezdeményezésére megtárgyalták a budapesti közigazgatás átszervezésének ügyét is. Lázár János frakcióvezető pénteki tájékoztatóján azt mondta, a vitás kérdéseket még nem zárták le, de az már biztos, hogy nem lesz önálló Budapest-törvény. A végső szót a kerületek és a főpolgármester közötti vitában a kormány fogja kimondani. Erről bővebben itt olvashat!

Hirdetés