2011. szeptember. 08. 08:06 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. szeptember. 08. 08:36 Itthon

VG: több polgármesternek sem tetszik Orbánék terve

Több település vezetője jelezte: nem szimpatikus számára az, ahogy a kormány átalakítaná az önkormányzatok feladatait – írja a Világgazdaság. A kevés ellenzéki vezetésű város többé-kevésbé nyíltan ellenáll, de a kormánypártiaknál is jelentős érdekellentétek vannak, egyre kevésbé mélyen.

Látványos politikai lépésre szánta el magát Botka László, Szeged polgármestere, amikor bejelentette: a csongrádi megyeszékhely nem adja át az iskoláit az államnak – írja a Világgazdaság. A szocialista városvezető a lap szerint ezt arra reagálva mondta, hogy a kormányzati tervek szerint az általános iskolák, de Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár egy sajtótájékoztatója alapján akár a középiskolák is automatikusan állami fenntartásba kerülnének.

Botka persze nem vállalt nagy kockázatot, amikor közölte, hogy a város jobban ért a helyi oktatási ügyekhez, mint az államtitkárság. Egyre valószínűbb ugyanis – bár a kormányzati tervek részleteire még várni kell –, hogy az önkormányzatok egy szerződéssel visszavehetnék az iskoláikat. A helyzetet persze bonyolíthatja a kérdés: mi történik, ha a kormány úgy dönt, hogy nem írja alá a szerződést – teszi hozzá a lap.

A VG egy meg nem nevezett önkormányzati forrása szerint a kormány eltökélt célja csökkenteni a polgármesteri lobbi erejét, a hatáskörök jelentős megnyirbálásáért cserébe pedig az anyagi segítséget próbálnák felajánlani. Többek között így szerezhetik meg a megyei jogú városok támogatását. A legnagyobb települések, amelyek érdekeit Kósa Lajos debreceni polgármester sokáig hatékonyan képviselte a Fideszen belül, akkora gazdasági bajban vannak, hogy a lap forrása úgy véli, a megmentésükért a függetlenségük egy részét, akár a megyei jogú városi poszt puszta létét is feláldoznák.

Hirdetés
hvg360 Fülöp István 2025. április. 24. 14:25

MoHu-vezér a hulladékkoncesszióról: Ha ugyanolyan hatékonyan tudják csinálni, mint mi, akkor övék a megbízás 35 évig

A MoHu a hulladékkoncesszió 2023. közepi indulása óta az első másfél évét veszteséggel zárta. Nem akarnak más kárára nyereségesek lenni – mondja a HVG-nek Pethő Zsolt. Hova építene évi 360 ezer tonna kapacitású hulladékégetőt a cég? Miért magasabbak itt egyes csomagolásdíjak, mint Ausztriában? Elképzelhető, hogy később az egész országban csak a MoHu szállítja majd a szemetet? Ezekről is kérdeztük a Mol leánycégének vezérigazgatóját.