Amiért nem a frank árfolyamon vonják le a törlesztőrészletet az ügyféltől
Miért nem a felvételkori frankárfolyamon vonja le a törlesztőrészletet a bank az ügyféltől, hiszen a pénzintézet csak átváltotta a forintot frankra, majd odaadta a fogyasztónak? És egyébként is miért emelkedik a frankhitelek kamata, ha a svájci alapkamat nulla? Különböző blogokon, hozzászólásokban számtalanszor elhangzottak ezek a kérdések az utóbbi hónapokban. Alábbi cikkünkben megválaszoljuk, miért nem ilyen egyszerű a probléma kezelése.
Habár londoni elemzők szerint is "jó hír" Magyarország számára, hogy a svájci jegybank kedden alsó euróárfolyam-tűréshatárt jelölt ki a frank számára, ám, írja a hvg.hu, ez az árfolyamszint is még jóval erősebb a frank szempontjából azoknál a szinteknél, amelyeken a magyar és a térségi háztartások zöme felvette svájci frankban denominált devizaalapú hiteleit.
A fő kérdés továbbra is az, hogy az állam-bankok-fogyasztó hármasból ki mekkora részét vállalja a megnövekedett terheknek. A hitelintézetekkel kapcsolatban az utóbbi hónapokban számtalanszor felmerült a kérdés, hogy miért nem csökkentik önként az elszámolási árfolyamot, illetve hogy miért emelkedik a hazai frankhitelek kamata, ha a svájci irányadó ráta csökken, s nem mellesleg július vége óta már nulla százalékon áll.
Miért emelkedik a kamat?
A rövid válasz az, hogy a hazai hitelek kamatát nem csak a svájci irányadó ráta határozza meg, egyéb tényezők is befolyásolják, mennyit kell fizetnie a frankhiteleseknek.