2011. augusztus. 31. 13:35 MTI Utolsó frissítés: 2011. augusztus. 31. 13:28 Itthon

Mikrochipolvasókat kaptak a pénzügyőrök az állatvédőktől

Huszonöt, állatok azonosítására alkalmas mikrochipolvasót kapott a Nemzeti Adó és Vámhivatal a Fehérkereszt Állatvédő Ligától. Az eszközöket szerdán adták át a röszkei határátkelőnél.

Sipos Jenő, a hivatal kommunikációs főosztályvezető-helyettese elmondta: az uniós jogszabályok fokozatosan kötelezővé teszik az úgynevezett társállatok mikrochipes azonosítását. A kutyák, macskák és vadászgörények bőre alá egy rizsszem méretű eszközt ültetnek. A parányi kapszulában egy antenna és egy mikrochip található, amely egy 15 számjegyű egyedi kódot tárol.

A kisállatok azonosítására és a kötelező védőoltások meglétének igazolására a kisállatútlevél szolgál, amely tartalmazza a tulajdonosra és a beültetett chipre vonatkozó adatokat is. A pénzügyőrök már korábban is használtak leolvasó eszközöket, ezek azonban fokozatosan elavulnak.

Az új eszközök lényegesebben kisebbek, egyszerűbben használhatók, s alkalmasak arra, hogy a haszonállatokban - jelenleg elsősorban a lovakban - elhelyezett chipeket nagyobb távolságból, akár a szállítójárművön kívülről is leolvassák - közölte az ezredes. Hozzátette: a társállatokéhoz hasonló chipeket használnak a veszélyeztetett fajok - például állatkertben élő - egyedek azonosítására is.

Sipos Jenő elmondta: az Fehérkereszt Állatvédő Ligától kapott eszközöket főként a szerb, a horvát és az ukrán határszakaszokon alkalmazzák majd, ám jutnak készülékek a NAV mobil vámellenőrző csoportjainak is, amelyek az ország belterületén dolgoznak.

Hirdetés
Itthon hvg.hu 2025. május. 14. 10:39

A kormány új törvényjavaslata kivégez minden szervezetet, amely közügyekkel foglalkozik – percről percre Orbánék Putyintól lopott tervéről

Kedd hajnalban benyújtották az átláthatósági törvényt, amely szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal állítana össze egy listát azokról a szervezetekről, amelyek szerintük veszélyeztetik az ország szuverenitását és befolyásolni próbálják a közéletet. A közélet átláthatóságáról című törvényjavaslat alapján komoly korlátozásokat és büntetéseket vezetnének be olyan szervezetek ellen, amelyekről úgy ítélik meg, hogy azok külföldről is kapnak támogatást.