Itthon MTI 2011. augusztus. 18. 17:00

Pécsi Vízmű: nem tudni, mennyibe kerül a városnak a kártalanítás

Egyeztetések kezdődtek a volt pécsi vízszolgáltató Pécsi Vízmű Zrt. kisebbségi tulajdonosa, a francia Suez Environnement kártalanításáról Pécs és a megegyezésben közreműködő Compass Lexecon könyvvizsgáló iroda képviselői között csütörtökön a baranyai megyeszékhelyen.

Szabó Iván, a város jogi képviselője a megbeszélés után újságíróknak azt mondta: a kártalanítás úgy történik, hogy Pécs megvásárolja a vízmű kisebbségi részvénycsomagját. Ehhez fel kell mérni a részvények két évvel ezelőtti, azaz a vízközművek városi birtokbavétele előtti értékét is. Hozzátette, hogy a nemzetközi hírű brazil könyvvizsgáló iroda munkatársai a csütörtöki találkozón Pécs képviselői elé tárták azt az értékelési szempontrendszert, amelyet a Suez készített a részvények értékének megállapításához. A Compass Lexecon a várostól ezen dokumentum véleményezését és azt kéri, szolgáltasson adatokat, iratokat, melyek befolyásolhatják a részvények vásárlási értékét. Az iroda a kapott dokumentumok és a felek egymással szemben támasztott igényei alapján fogalmazza meg szakértői véleményét.

A Pécsi Vízmű épülete
Tóth László

Szabó Iván erre utalva "vad híreknek" nevezte azokat a napokban megjelent sajtóinformációkat, melyek szerint a részvények értékét 7-10 milliárd forintban állapították volna meg. A jogi képviselő a tárgyalások sikerében bízva nem kívánt arról beszélni, hogy Pécs mekkora összegű kártalanítással számol. Egyben reményét fejezte ki, hogy a megbeszélések két hónapon belül lezárulnak és megegyezés születhet, ez mindkét fél érdeke. Megjegyezte: a kártalanítás tekintetében azért a tárgyalásos megoldást választották, mert a pereskedés elhúzódhat, és rendkívül sok pénzbe kerülhet.

Páva Zsolt, Pécs fideszes polgármestere azt mondta: sikeres megbeszélésen vannak túl, és az iroda képviselőivel szempontokat, információkat osztottak meg, amelyek kiemelten fontosak a további egyeztetéshez, véleményalkotáshoz. Hozzáfűzte, hogy Pécs 2-3 héten belül eljuttatja az irodának a francia fél szempontrendszeréről alkotott véleményét és a kért adatokat. A Compass Lexecon munkatársai nem kívántak nyilatkozni a sajtó képviselőnek.

Pécs 2009 október elején vette át a városi vízközműveket, miután a Pécsi Vízművel határidőre nem egyezett meg a kisebbségi tulajdon visszavásárlásáról. Az önkormányzat által megbízott biztonsági cég alkalmazottjai ellenőrzésük alá vonták a vízmű épületét, és kizárták a Pécsi Vízmű vezetői körét. Azóta Pécsen az önkormányzat által alapított Tettye Forrásház Zrt. a szolgáltató. A város és a kisebbségi tulajdonos Suez Environnement között azért romlott meg a viszony, mert az önkormányzat szerint a Pécsi Vízmű túl drágán szolgáltatott, nem a vízdíj csökkentését, hanem a terjeszkedést helyezte előtérbe. Emellett az önkormányzat sokallta a befektető osztalékát és egyéb járandóságait, amelyek a képviselők szerint egy 100 százalékos városi tulajdonú vízszolgáltató esetén Pécset gazdagíthatnák.

Az ügy érintettjei több jogi eljárást indítottak egymás ellen. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara melletti választott bíróság tavaly február közepén jogszerűnek találta, hogy a város felbontotta a Pécsi Vízművel kötött üzemeltetési szerződést, a Tolna Megyei Bíróság azonban eljárási hiba miatt új eljárásra kötelezte a választott bíróságot. Időközben nemcsak Pécs, hanem a baranyai megyeszékhely környéki kisebb városok, községek is kikerültek a Pécsi Vízmű szerződött partnereinek köréből. Egyedül Szalánta nem hajlandó szerződést bontani a társasággal, és a Tettyét megbízni a vízszolgáltatással.

Hirdetés