Cegléd hemzseg a furcsa ügyletektől, de úgy tűnik, ez sem a Fideszt, sem az MSZP-t nem zavarja. Pedig egy ügyben már a rendőrség is nyomoz hűtlen kezelés miatt.
Sajátos módon viszonyul ingatlanvagyonához a ceglédi önkormányzat. Mint ahogy arról bő egy éve beszámoltunk, a 2003-ban közel hárommilliárd forinton nyilvántartott egykori ceglédi honvédségi laktanya két évvel később „papíron” már csak 196 millió forintot ért, legalábbis a ceglédi önkormányzat ennyire tartotta, mielőtt egy részét meglepően alacsony áron, 21 millió forintért eladta volna egy helyi vállalkozó cégének. Úgy, hogy kiderült, mindezt nem is tehette volna meg.
Bár az egykor szebb napokat megélt laktanya sorsát tavaly a hvg.hu aprólékosan feltárta, az ügynek mégsem lett következménye. Vagyis lett: az önkormányzat – a fideszes Földi László országgyűlési képviselő és polgármester kezdeményezésére – a városi vagyongazdálkodási cég, a Várvag Kft. éléről tavaly eltávolította Petrényi Mihályt, azt az egyetlen embert, aki a városházán felemelte a szavát a gyanús ügyletek ellen. A hvg.hu-n megjelent cikket Földi László botránykeltésnek minősítette, noha a laktanyaeladás körüli anomáliákra ő sem tudott érdemi magyarázattal szolgálni.
Nyomoz a rendőrség
Ennek ellenére a városvezetés nem lehet teljesen nyugodt: noha nem verik nagydobra, a Pest megyei rendőrség gazdaságvédelmi osztálya nyomozást folytat hűtlen kezelés miatt az ügyben. A tettes egyelőre ismeretlen. „Több szakértő kirendelésére is sor került, azonban egyes szakvélemények még nem készültek el. Így a nyomozás befejezésének várható idejét sem tudjuk megmondani” – közölte a hvg.hu érdeklődésére Beluzsárné Belicza Andrea rendőrségi szóvivő. Az ügyben több cselekmény miatt is vizsgálat folyik, ennek tulajdonítható a több mint egy éve tartó vizsgálati időszak. „Az eljárás eddigi szakaszáig gyanúsítotti kihallgatásra nem került sor, az ügyben tíz főt hallgattak ki tanúként, azonban adatvédelmi okokból a tanúk személyéről egyéb adat nem közölhető” – titkolózik a szóvivő.
Nemcsak a laktanya sorsa érdekes Cegléden. A tavaly megjelent cikkünk óta kiderítettük, más, kisebb ügyletek körül is vannak furcsaságok. 2008 őszén egy helyi cég, a Ring Kft. képviselője jelezte az önkormányzatnak, hogy 2,8 millió forintért megvenné a város tulajdonában álló egyik, 62 négyzetméterű lakást. Néhány nappal később a képviselőtestület rábólintott az ügyletre, elfogadta a felajánlott a vételárat, 2009 januárjában pedig már meg is köttetett a szerződés.
Áron alul adtak túl rajta. Vagy mégsem?
Igen ám, de ugyanezt az ingatlant 2006 tavaszán, azaz két és fél évvel korábban egy igazságügyi ingatlanforgalmi szakértő 3,9 millió forintra becsülte fel. Sőt, 2010 áprilisában is készült egy értékbecslés (ezt a Várvag Kft.-től később kirúgott Petrényi Mihály készíttette), amely 4,5 millió forintra értékelte az eladott ingatlan aktuális forgalmi értékét.
Egy birtokunkba került dokumentum szerint Petrényi Mihály 2010. május 5-én levélben tájékoztatta Földi Lászlót arról, hogy áron alul adott túl az önkormányzat a lakáson, egyúttal kérte a polgármestert, hogy kezdeményezze az eredeti állapot visszaállítását. Földi nem siette el a választ: 2010. június 28-án válaszlevelet írt Petrényinek. Ebben tudatta, hogy kért egy újabb, „az aktuális fizikai és ingatlanpiaci állapotokat tükröző” szakértői véleményt, amely megállapította: az ingatlan értéke 3,1 millió forint, ami a szerződéses árhoz képest nem egészen 10 százalékos eltérést mutat.
Az ügy érdekessége, hogy a Földi által készíttetett értékbecslés május 9-én készült, mindössze két nappal azután, hogy Petrényi levelét Földi átvette volna (Petrényi május 5-én írt levelét 7-én vette át a polgármester). Hiába jelezte tehát a város vagyongazdálkodását ellátó cég vezetője a polgármesternek, hogy az önkormányzat – két értékbecslés szerint is – áron alul adta el egy ingatlanát, a városvezető újabb értékbecslést készíttetett és arra hivatkozva utasította rendre az „akadékoskodót”. Mindez azért is érdekes, mert Földi Lászlónak hatásköre sem volt arra, hogy értékbecslést rendeljen el, ráadásul Petrényi „felettese” nem a polgármester, hanem a képviselőtestület volt.
Nem volt kiviteli terv
Más alkalommal is hiábavalónak bizonyult a Várvag Kft. vezetőjének jelzése. 2009 nyarán az önkormányzat játszóterek építésére szerződést kötött a Pannon Park Forest Kft.-vel. A város azonban úgy írta ki a közel 200 millió forintos közbeszerzést, hogy a tíz játszótér közül egyiknek sem volt kiviteli terve. Ezt a Várvag Kft. vezetője a birtokunkba került dokumentumok szerint jelezte is a polgármesternek, kérve őt, hogy mondja fel a céggel kötött szerződést, a játszóterek megépültek. Igaz, az egyik mára használhatatlanná vált, mert a területen magas a talajvíz szintje.
Minderről szerettük volna megkérdezni a polgármestert is, de Földi Lászlót nem tudtuk elérni, az e-mailünkre pedig nem válaszolt.