2011. augusztus. 10. 17:21 MTI Utolsó frissítés: 2011. augusztus. 10. 17:17 Itthon

Az ócsaiak egyelőre nem félnek

A folyamatos tárgyalások ellenére egyelőre nem lehet tudni, pontosan mikortól, hány ütemben és mennyi házat építtetne fel a kormány a hiteltartozásuk miatt bajbajutottaknak a Pest megyei Ócsa alsópakonyi részén. Az sem derült még ki, hogy a betelepülők miatt mennyire kell fejleszteni a város infrastruktúráját - mondta a település fideszes polgármestere szerdán.

Kovács Zoltán kormányzati kommunikációért felelős államtitkár szerdán jelentette be, hogy a kormány tervei szerint akár már az idén elkezdődhet a szociális családiház-építési program, amelynek első üteme helyszíneként a Pest megyei Ócsát javasolja a Belügyminisztérium. Ócsa az egyik lehetséges helyszíne a fizetésképtelen lakáshitelesek majdani - a tervek szerint könnyűszerkezetes - házainak. Attól függően, hogy hányan és milyen formában kerültek nehéz helyzetbe, más helyszínek kijelölésére is szükség lehet az országban. Kovács szerint Budapest és Pest megye az egyik leginkább érintett terület, a több százezer bajba jutott ember közül ugyanis arányaiban ott élnek a legtöbben.

A Belügyminisztérium javaslata alapján ezer négyzetméteres telkeket jelölnének ki, ahol biztosítani lehet a házikerti növénytermesztést. A tervezett ingatlanokban korszerű és energiatakarékos közműellátás lenne, amely biztosítaná az alacsony rezsiköltségeket. A program lehetővé tenné a közfoglalkoztatás és saját munka igénybevételét is.

Bukodi Károly az alpolgármesterrel és Ócsa főépítészével együtt csütörtökön ismét a Belügyminisztériumban egyeztet a szociális családiház-építési program részleteiről. Ócsa vezetője az MTI érdeklődésére elmondta, hogy először körülbelül másfél hónapja járt a belügyi tárcánál az alpolgármesterrel és főépítésszel: akkor közölték velük, hogy valószínűleg a településükhöz tartozó területen építik fel a nehéz helyzetbe került lakáshitelesek befogadására alkalmas lakótelepet.

Alig egy héten belül újabb egyeztetés volt a Belügyminisztériumban az alpolgármesterrel és a főépítésszel Ócsa infrastrukturális helyzetéről és szükségleteiről - tette hozzá Bukodi Károly. Beszámolója szerint ezek a "puhatolózó" tárgyalások akár igényfelmérésnek is tekinthetők, hiszen egyelőre nem tudni - mint mondta, ő legalábbis nem tudja -, hogy hány ütemben, hány ház és mikorra épül majd fel, hány embert kell majd befogadni Ócsa-Alsópakonyon, és kik lesznek a beköltözők. Nem mindegy ugyanis, hogy zömmel házaspárok, vagy inkább óvodás, iskolás gyermekeket nevelők gyarapítják majd a lakosságot, hiszen ettől is függ, hogy milyen intézmények fejlesztésére, bővítésére lesz szükség Ócsán. Fontos, hogy "bírjuk-e a jelenlegi kapacitásunkkal, vagy sem" - magyarázta Bukodi Károly, hozzátéve, remélhetőleg a szükséges fejlesztésekre vonatkozó konkrétumokról is szó lesz már a csütörtöki egyeztetésen.

Az MTI-nek arra a felvetésére, hogyan lehet megfelelő körülményeket biztosítani a várostól négy kilométerre eső Alsópakonyon, a szántóföldek helyén kialakítandó lakótelepen a beköltözőknek, Bukodi kifejtette: a közművesítés nem a város, hanem az állam feladata. Ez a városrész kifejezetten jó helyen, autópálya közelében található, s vonat, illetve busz is jár a közelben - tette hozzá. Azt nem tudta megmondani, hogy az esetleges új álláskeresők találhatnak-e munkát, mert - mint megjegyezte - még nem ismertek az igények, mint ahogy azt sem tudni: Ócsa munkaadói milyen állásokat kínálnának. Úgy tűnik, hogy a FÉG konvektorgyár újraindulhatja termelését, ám ez nem oldja meg a munkahelykeresők gondját. A város valószínűleg nem lenne képes önerőből elhelyezkedési lehetőséget kínálni a betelepülőknek, de a "csomag" részeként a házak építése mellett munkahelyteremtésről is szó van - mondta Bukodi. A helyiek hangulatára vonatkozó kérdésre a polgármester úgy fogalmazott: egyre többen érdeklődnek nála arról, hogy mi is épül a környéken, de aggodalom, netán félelem egyelőre nem érzékelhető Ócsán.

A belügyminisztériumi tervek megismerését, illetve a kormányhatározat megszületését követően lakossági fórumon ismertetik majd a tudnivalókat a lakosokkal, és az önkormányzat Kisbíró című lapjának szeptemberi számában is olvashatóak lesznek aktuális információk - közölte Bukodi Károly.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.