Az MTI reagál: a Süddeutsche Zeitung az MSZP hibájába esett
Több tárgyi tévedés is olvasható a Süddeutsche Zeitung egyik Magyarországról, az Orbán-kormányról, illetve a magyar közmédiáról szóló, augusztus másodikán megjelent cikkében - közölte az MTI, amely közleményben reagált a német lap írására.
Alex Rühle augusztus 2-i Wie Orbán Ungarns Demokratie zerlegt, azaz Hogyan bomlasztja Orbán Magyarország demokráciáját című írásában több tárgyi tévedés is olvasható - írta közleményében az MTI. "A közmédia hírműsorai a Magyar Távirati Iroda Hírcentrumának szakmai felügyelete alá tartoznak, Papp Dániel azonban nem főszerkesztője, sőt még csak nem is alkalmazottja cégünknek. Amúgy a politikai főszerkesztői munkakör Magyarországon az 1980-as évek végén megszűnt" - tette hozzá az MTI.
A Süddeutsche Zeitung cikkében ugyanis Rühle azt írja, a közmédiából először az Orbán-kritikus újságírókat távolították el, majd "ezen kívül az állami médiát egy központi hírszerkesztőségbe vonták össze, amelynek politikai vezető szerkesztője Papp Dániel, egy olyan ember, aki korábban a jobboldali radikális Jobbik párthoz tartozott, és a szélsőjobboldali Echo TV-csatornának dolgozott".
Az MTI válaszában erre azt írta: "Sajnálatos módon Süddeutsche Zeitung ugyanabba a hibába esett, mint a Magyar Szocialista Párt 2011. augusztus 4-i közleményében, és mint a Népszava mai írásában: ők is az MTI Hírcentrum vezetőjének nevezték Papp Dánielt. Emellett nincs nyoma hírügynökségünk archívumában annak, hogy a Médiatanács elnöke már tíz évvel ezelőtt kinyilvánította volna: a legfőbb célnak a százszázalékos véleménymonopólium megteremtésének kell lennie a médiában. Nem is lenne erre eszköze" - olvasható az MTI közleményében, amelyet Rákosy Zsófia szóvivő írt alá.
Az MTI 1988 óta működteti az Országos Sajtószolgálatot, amelynek keretében biztosítja, hogy minden politikai párt és jelentős számú civil szervezet szerkesztői kontroll nélkül eljuttathatja véleményét a hírügynökség rendszerén keresztül az állampolgárokhoz. Az MTI 2011 májusától a külföldi hírügynökségektől átvett anyagok kivételével ingyenessé tette hírszolgáltatásának túlnyomó részét. Ingyenesen elérhetők egyebek mellett a Magyarországról szóló külföldi lapvéleményekből készült napi összefoglalóink is, így az Alex Rühle cikkéről is értesülhettek olvasóink - tette hozzá a hírügynökség.
A liberális újságban Rühle azt hangoztatja, hogy Orbán Viktor autoriter állammá alakítja át országot. Az EU pedig szemléli a dolgokat - fogalmazott a szerző. A cikkíró szerint Orbán Viktor miniszterelnök nem csinál titkot abból, hogy eltökélt "az egész ország átalakítására". Az újság beszámolt a "lélegzetelállító tempóban" hozott kormányzati intézkedésekről, megfogalmazása szerint a parlament futószalagon hagyja jóvá a törvényeket.
A médiával kapcsolatban Rühle megemlíti, "a még létező kevés független médiumot szabályszerűen megfojtják", ezzel kapcsolatban pedig elsősorban a Klubrádió esetét emelte ki. A cikkíró megemlékezett a közmunkaprogram visszásságairól, illetve az egyházi törvényről is. "Ha az ember megkérdezné Orbán követőit, hogy a munkatábor megfelelő intézkedés-e egy demokráciában, hogy a parlamenti döntéshozatal arról, hogy mit jelent a vallási közösség, nem ellentétes-e a vallásszabadsággal, illetve hogy nem sérti-e az alapvető alkotmányos értékeket a visszamenőleges hatályú törvénykezés - valószínűleg egy vállrándítással válaszolnának" - írta Alex Rühle, aki kitért arra is, hogy - mint írta - egy parlamenti különbizottság éppen most állította a váltókat ahhoz, hogy a korábbi szocialista kormányokat az államadósság miatt "politikai bűncselekmény" vádjával bíróság elé állítsák.
Rühle szerint bár nem tudni, a magyar miniszterelnök mire készül, az sokat elárul, hogy a kínai kormányfő látogatása alkalmával Orbán a kínai kommunista párt sikeres politikáját dicsérte.