Munka törvénykönyve: azonnali tárgyalást követelnek a szakszervezetek
Az országos szakszervezeti konföderációk részére 2011. július 22-én küldte meg "az Új Munka Törvénykönyve tervezetét" a Nemzetgazdasági Minisztérium azzal, hogy arra véleményt és észrevételeket várnak, és csak a kormányzati nyilatkozatokból tűnt ki, hogy erre a határidő 2011. augusztus 5. - írja közös közleményében a négy munkavállalói érdekképviselet.
A négy együttműködő konföderáció - az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége, az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége és a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma - közös álláspontot juttatott el pénteken a kormányhoz az új Munka törvénykönyvének tervezetéről - közölték az érdekképviseletek.
Tájékoztatásuk szerint továbbra is fenntartják korábbi álláspontjukat, és követelik az azonnali háromoldalú tárgyalások megkezdését a témáról. Az országos szakszervezeti konföderációk részére 2011. július 22-én küldte meg "az Új Munka Törvénykönyve tervezetét" a Nemzetgazdasági Minisztérium azzal, hogy arra véleményt és észrevételeket várnak, és csak a kormányzat nyilatkozatokból tűnt ki, hogy erre a határidő 2011. augusztus 5. - írja közös közleményében a négy munkavállalói érdekképviselet.
A kormánynak küldött közös vélemény általános részben a négy szakszervezeti konföderáció egyebek mellett megfogalmazza, hogy a foglalkoztatás növekedéséhez nem a már alkalmazott munkaerő terheinek növelése, védettségének csökkentése, s egyben kiszolgáltatottságának növelése szükséges, hanem új beruházások által teremtett új munkahelyek kellenek.
A Munka törvénykönyve jelenleg véleményezés alatt álló tervezete nem kecsegtet új munkahelyekkel - arra nem is alkalmas - , hanem a munkaadói kifizetések csökkenése mellett előrevetíti a már foglalkoztatott munkavállalók helyzetének romlását, s összességében a már meglévő összmunkafeladatok kevesebb munkavállaló általi ellátását, tehát a munkahelyek számának csökkenését - írják a szakszervezetek.