Két év felkészülési idő után 2014. januárjában lép életbe a patikai létszámrendelet, ami addig "próbaüzemmódban" működik. Eszerint az egyes gyógyszertárakban meghatározzák, hogy bizonyos nyitvatartási időhöz mennyi alkalmazottra van szükség. Míg a Magyar Gyógyszerész Kamara egyetért az intézkedéssel, a hvg.hu-nak nyilatkozó patikusok szerint ezzel sok gyógyszertár húzhatja majd le a rolót.
Két év felkészülési időt hagyott a kormány a gyógyszertáraknak arra, hogy eleget tegyenek a személyi minimumfeltételeknek. A patikai létszámrendelet néven elhíresült passzus arról rendelkezik, hogy a nyitvatartási időben 1-4 gyógyszerész, illetve patikusonként két gyógyszerkiadásra jogosult szakasszisztensnek kell jelen lennie.
A létszám megállapításához a vényforgalmat is figyelembe veszik: ha a tárgyévet megelőző évben a gyógyszertárban befogadott vények száma havi átlagban gyógyszerkiadásra jogosult személyenként meghaladja a kétezret, akkor kétezer vényenként további egy gyógyszerészt vagy szakasszisztenst is fel kell vennie a működtetőnek.
Már így is a fennmaradásért küzdenek?
A szabályozással egyetért a Magyar Gyógyszerészi Kamara- mondta a hvg.hu-nak a kamara alelnöke. Hankó Zoltán ugyanis azon a véleményen van: míg a tárgyi minimumfeltételeket már 1997 óta szabályozzák, a személyi feltételeknél erről elfeledkeztek eddig.
Az alelnök szerint megnyugtató a szaktárcától kapott ígéret, miszerint 2012 januárjától monitorozzák a gyógyszertárak nyitva tartását, forgalmát és a szaklétszámot, és szükség esetén módosítják az amúgy 2014. januárjában életbe lépő rendeletet. Addig egy másik előírásnak is meg kell majd felelniük a patikáknak: azokban 25 százalékos gyógyszerészi tulajdonnak kell lenni, három évvel később pedig ennek el kell érnie az 50 százalékot.
Nem egészen így látja a helyzetet egy lapunknak nyilatkozó patikus, aki úgy fogalmazott: a kérdés nem aktuális most, hogy a gyógyszertárak a fennmaradásért küzdenek. Szerinte most, hogy amúgy is sok helyen kell alkalmazottakat elbocsájtani, “nem egyeztethető össze a rendelet a gazdasági helyzettel.”
A gyógyszerész szerint egyértelmű, hogy senki nem fog plusz alkalmazottat felvenni, akinek erre nincsen módja, “helyette inkább a nyitva tartási idővel fognak játszani, vagy úgy, hogy megtörik azt egy déli zárással, vagy úgy, hogy csökkentett nyitvatartással dolgoznak majd a szombati napokon.”
“Egyértelműen az a cél, hogy a bevásárlóközpontokban működő patikákat lehetetlenítsék el”- mondja egy másik patikus, aki az egyik fővárosi hipermarketben gyógyszerész. “Ha a rendelet a jelen formájában életbe lép két év múlva, nálunk konkrétan meg kell kétszerezni a patikusok számát ahhoz, hogy megfeleljünk a törvényi előírásoknak”- mondja, majd hozzáteszi: ezt semmi esetre sem fogják tudni kigazdálkodni.
A gyógyszerész hasonló eshetőségekre utalt, mint kollégája, a lényeg: valamilyen módon törvénysértésre kényszerítik őket. Szerinte az egésznek az lehet hosszútávon a következménye, hogy sok gyógyszertár húzhatja le a rolót.