A zöldpárt fővárosi képviselői szerint Budapest főtere lehetne az ideiglenes Városháza park és a Főpolgármesteri Hivatal parkolójának átalakításával létrejövő új köztér. A Városháza környezetének rendezésére messze nem ez az első terv, a nagy nekiveselkedés azonban eddig minden alkalommal kudarcba fulladt.
A LMP szerint azért lehetne a Városháza park, és a tőle kerítéssel elválasztott városházi parkoló összesen másfél hektáros területe a jövőben Budapest főtere, mert ilyen jelenleg nincs. A Kossuth tér a párt szerint az ország főtere, a Vörösmarty tér a köztéri rendezvényeké, az Erzsébet tér a rekreációé, a Gödör és környéke pedig a kiállításokról, sörözésről, beszélgetésről szól.
Az MTI tudósítása szerint Somfai Ágnes, az LMP fővárosi képviselője sajtótájékoztatóján elmondta: a frekventált belvárosi területet úgy kellene átformálni, hogy az alkalmas legyen ünnepségek, rendezvények, kirakodóvásárok vagy bemutatók megtartására. Mint mondta: a Városháza alsó szintjeit részben ki lehetne bontani; a Városházának az új köztérre nyíló oldalán kávézókat, galériákat, üzleteket, infopontot lehetne kialakítani.
Ötlet, pályázat
Az LMP szerint a beruházás még ebben a ciklusban meg is valósulhatna; az ötletpályázatot már az idén ki lehetne írni, erre a párt javaslatára a Fővárosi Közgyűlés már el is különített 20 millió forintot. Somfai kijelentette: a fejlesztést a főváros saját beruházásaként is megvalósíthatná, a terület hasznosításából befolyt összegből pedig fel lehetne újítani a Városháza homlokzatát. A párt a jelenlegi hivatali parkolót egy kisebb mélygarázzsal váltaná ki.
Az LMP közlése szerint elképzeléseiket már egyeztették a civil és a szakmai szervezetekkel, javaslataikat elküldik Tarlós István főpolgármesternek, valamint az V. kerületi főépítésznek. A párt által kezdeményezett ötletpályázathoz a Fővárosi Közgyűlés döntése szükséges.
A 2005-ben elbontott bazársor helyének beépítésére 2006-ban már lezajlott egy nemzetközi ötletpályázat, akkor a reálisan megvalósítható, a környék problémáit komplexen kezelő, viszonylag konzervatív elképzeléseket díjazta a zsűri. Az ötletpályázatot rég nem látott érdeklődés kísérte, 41-en adtak be pályamunkát. Az érdeklődés nem meglepő: a Városháza park területe nemcsak Budapest, de tulajdonképpen Magyarország legértékesebb beépíthető területe.
Szép álom
A terület hasznosítására, beépítésére kiírt nemzetközi tervpályázatot 2008 októberében 18 pályázó közül Erick van Egeraat világhírű holland építész nyerte, aki Budapesten több épülettel, elsősorban a Dózsa György úti ING-házzal tette le a névjegyét.
Egeraat új irodaépülettel, udvarokkal, közösségi terekkel, kulturális funkciójú létesítményekkel zárta volna le a Városháza soha be nem fejezett Martinelli-tömbjét. Az építész célja az volt, hogy ne csak egy monumentális, reprezentatív épület valósuljon meg, hanem egy mindenki által használható, átjárható közterület jöjjön létre Budapest szívében. A városvezetés a projektet a CET-nél már alkalmazott finanszírozási konstrukcióban tervezte megvalósítani.
Az első vészjósló jel az volt, hogy 2009 elején világszerte tönkrementek Erick van Egeraat építészirodái, köztük a rotterdami központ és a budapesti iroda is. Egeraat azonban ennek ellenére vállalta a kiviteli tervek elkészítését. 2009 júniusában a Fővárosi Önkormányzat megkötötte a szerződést a holland építésszel, aki az őszi határidőre benyújtotta az időközben Városháza Fórum névre keresztelt épület engedélyes terveit.
A kezdeti beruházói érdeklődés aztán a gazdasági válsággal alább hagyott; egyre több jel mutatott arra, hogy a Városháza Fórum – megannyi más beruházáshoz hasonlóan – a fiókban maradt látványtervek végeérhetetlen sorát gyarapítja majd. A tavalyi önkormányzati választást megelőzően Tarlós István is arról beszélt, hogy a területen parkot alakítana ki. A választás után az új városvezetés megadta a kegyelemdöfést a Városháza Fórumnak: törölte a projektet.
Sodrásban
Az Anton Erhard Martinelli olasz származású osztrák építész által tervezett épület kibővítésére a második világháború kitörése előtt néhány hónappal, 1939 áprilisában írt ki pályázatot Szendy Károly, Budapest akkori polgármestere – számolt be Preisich Gábor, a budapesti városépítésről több könyvet is publikáló építész-urbanista A budapesti Városháza kibővítésének tervpályázata 1940-ben című, a Budapesti Negyedben megjelent írásában.
Az akkori vezetés tervei szerint a Városháza kibővített épületében kapott volna helyet az Elektromos Művek, a Gázművek és a Vízművek központja is; a beruházást a főváros és az állam is támogatta. „A két első díjat Kertész K. Róbert és Weichinger Károly terve, valamint vitéz Martsekényi Imre terve kapta” – írja Preisich, aki maga is indult a pályázaton. A második világháború azonban elsodorta a Városháza fejlesztésének terveit.