Itthon hvg.hu 2011. július. 14. 07:38

Pénzcentrum: 30 év után rendelkezési állományba kerülhetnek a rendvédelmisek

Mégsem kellene az öregségi nyugdíjkorhatár eléréséig dolgozniuk a rendőröknek, hatvanéves korukban, 30 év szolgálati viszony után rendelkezési állományba kerülhetnének, s csak katasztrófahelyzet vagy rendkívüli állapot esetén mozgósítanák őket - derül ki a penzcentrum.hu birtokába került dokumentumból.

December végén megszűnik a szolgálati nyugdíj jelenlegi rendszere. A hivatásos állomány tagjai is csak az öregségi korhatár elérésekor kapnak nyugdíjat. A változtatás nyomán új megoldásokat kell kialakítani a hivatásos életpálya lezárására vagy az arra való felkészülésre - olvasható a penzcentrum.hu cikkében.

A lap a dokumentumra hivatkozva azt írja, a jövőben tartalékállományba kerülnek azok, akik nekik fel nem róható okból alkalmatlanná válnak a hivatásos szolgálatra, de tudásukat, tapasztalatukat a közszféra más területein még hasznosítani lehet. A hivatásos szolgálati viszonyban állók közül nemcsak azok kerülnének a tartalékos állományba, akik a felmentési idejüket töltik, hanem azok is, akik számára előreláthatólag nem tudnak megfelelő szolgálati beosztást felajánlani.

Stiller Ákos

Tartalékállományba kerülnének azok is, akik legalább 25 év hivatásos szolgálati idővel rendelkeznek, és egészségi állapotuk miatt könnyített szolgálatban sem tudnak munkát végezni rendvédelmi szerveknél. Esetükben elhalasztanák a felmentést. A tervek szerint az érintettek meghatározott ideig - aktív álláskeresés mellett - úgynevezett ideiglenes szolgálati járandóságot kapnak. Ennek mértéke az alapilletményük 70 százaléka, vagy a részükre megállapítható nyugdíjjal egyenértékű lesz.

Az új életpálya-modell elismeri: a hivatásos pálya sajátossága, hogy 50-55 éves kor között erőteljesen megkopik az állomány tagjainak egészégi állapota, munkavégző képessége. Éppen ezért lehetővé kívánják tenni, hogy a 25 év hivatásos szolgálattal rendelkező, 52. életévét már betöltött hivatásos állományú - ha ezt a szolgálat, munkakör sajátosságai lehetővé teszik - a beosztásában, vagy erre kijelölt munkakörökben könnyített feltételekkel láthassa el a munkáját. A könnyített szolgálatban lévő állomány heti munkaidejét 35 órában határoznék meg. Este 10, és reggel 6 óra között csak az érintett személy beleegyezésével lehet szolgálatra beosztani. Jelentős fizikai, pszichikai megterheléssel járó szolgálatot nem láthat el.

Emellett a hivatásos állomány felső korhatára a jövőben megegyezik a társadalombiztosítási öregségi nyugdíjkorhatárral és a nyugdíj megállapítás rendjére is a társadalombiztosítási nyugdíjra vonatkozó szabályok érvényesülnek.

A 2011. december 31-ig megszerzett jogosultságok alapján megállapított, illetve rögzített szolgálati nyugdíjjogosultság az öregségi korhatár elérésekor feléled. Az érintett ekkor választhat, hogy az akkor megállapításra kerülő társadalombiztosítási nyugdíjat, vagy az időközi emelésekkel növelt szolgálati nyugdíjat kéri.

Jövő év január 1-től szolgálati járandósággá változnak át az öregségi korhatár előtti szolgálati nyugdíjak, ezzel együtt az érintettek elveszítik nyugdíjas státuszukat, e személyi kör választhat: vagy ismét felveszi az egyenruhát, vagy személyi jövedelemadót kell fizetnie a járandósága után. Az életpályamodell-tervezetből kiderül: alapesetben lehetőséget kell teremteni arra, hogy a szolgálati nyugdíjasok visszatérhessenek a hivatásos szolgálatba. Ha viszont erre nincs mód, akkor az érintetteket különleges hivatásos jogviszonyban (szenior állomány) fogják továbbfoglalkoztatni.

A rendvédelmi szakszervezetek tapasztalatai szerint ritka, mint a fehér holló az üres álláshely a kapitányságokon, sőt, kormányzati körökből olyan információk érkeztek, hogy valójában nincs is szándék arra, hogy a visszahívott szolgálati nyugdíjasokat az eredeti helyükre helyezzék vissza. Így az érintettek szinte száz százalékban a szenior állományba kerülnek majd.

További részletekért kattintson a penzcentrum.hu oldalára!

Hirdetés
hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

4iG: „Az nem jó, ha megmondják, hogy valakivel nem dolgozhatunk”

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.