Az MSZP népszavazást kezdeményezett
Az MSZP elfogadhatatlannak tartja a jogbiztonytalanságot okozó törvényhozást, ezért a jogszabályok visszamenőleges hatályú alkalmazását tiltó népszavazást kezdeményez.
A párt népszavazási kezdeményezésének kérdése: egyetért-e Ön azzal, hogy új jogszabálynak az érintettekre nézve hátrányos rendelkezését a jogszabály hatálybalépését megelőző időszakra vonatkozóan ne lehessen alkalmazni?
"A jogbiztonságot, a jogállam létét ássa alá - többek között - a Fidesz visszamenőleges hatályú törvénykezési gyakorlata, ezért népszavazási kezdeményezést nyújtottam be hitelesítésre az Országos Választási Bizottsághoz" - olvasható Mesterházy Attila MSZP elnök csütörtöki közleményében. A politikus szerint ugyanis a jobboldali kormány az elmúlt több mint egy évben számos olyan törvényt alkotott és léptetett életbe az MSZP tiltakozása ellenére, valamint a társadalmi párbeszéd, a széles körű egyeztetés és a demokratikus működési elvek mellőzésével, amely súlyos sérelmeket és károkat okozva hátrányosan érintette a társadalom jelentős részét.
Hozzátette, pártja elfogadhatatlannak tartja ennek a jogalkotási gyakorlatnak a fenntartását, ezért minden lehetséges eszközt felhasználva igyekszik megakadályozni a sokaknak jogbizonytalanságot okozó törvénykezést.
"A visszamenőleges hatályú törvénykezési tilalmat a Fidesz-KDNP pártszövetség az MSZP indítványa ellenére a 2010. november 16-án elfogadott alkotmánymódosításkor nem volt hajlandó az alkotmányban rögzíteni. Nem tartalmazza ezt a kötelezettséget illetve korlátot Magyarország új alaptörvénye sem. A törvényen alapuló juttatások 98 százalékkal történő megadóztatása, a befizetett magán-nyugdíjpénztári tagdíjak államosítása, a korkedvezményes és a korengedményes nyugdíjak átmeneti idő nélküli megszüntetése, a rokkantnyugdíjasok juttatásainak veszélybe kerülése mind-mind olyan lépések, amelyek súlyosan sértik a jogbiztonságot" - sorolja aggályait a pártelnök.
Mesterházy úgy látja, a jogalkotás kiszámíthatatlanságára, a jóhiszeműen szerzett és gyakorolt jogok elvételére "nem elegendő indok a Fidesz által fölényesen és arrogánsan hangoztatott kétharmados többség". Véleménye szerint a szavazók nem erre adtak felhatalmazást, "ezért a népnek, az embereknek közvetlenül kell erről véleményt nyilvánítaniuk, és adott esetben megálljt parancsolni az ilyen gyakorlatnak".