2011. július. 08. 12:39 MTI Utolsó frissítés: 2011. július. 08. 12:28 Itthon

Pintér: jól állunk a szervezett bűnözés elleni harcban

A magyar soros EU-elnökség egyik kiemelt célja volt az előrelépés a szervezett bűnözés elleni küzdelemben - mondta Pintér Sándor belügyminiszter pénteken Budapesten.

A tárcavezető az elnökség alatt elért eredményeket értékelő háttérbeszélgetésen kifejtette: az Europollal és a tagállamokkal együttműködve egy könyvet állítottak össze, amely iránymutatást nyújt a szervezett bűnözés elleni hatékony fellépéshez. Ezentúl minden elnökség foglalkozik a kérdéssel, és a könyvhöz hozzáteszi a saját tapasztalatait - fűzte hozzá.

Úgy látja, figyelembe kell venni a szervezett bűnözésnek az elmúlt években tapasztalható változásait. A gazdasági válság miatt ezen a területen is átrendeződés ment végbe, mert a változásokra általában a szervezett bűnözés reagál a leggyorsabban - jegyezte meg.
    A miniszter ilyen jellegű változásnak nevezte, hogy a válságban megszűnt munkahelyek miatt a szervezett bűnözésen belül jelentőssé vált a munkaerő-kereskedelem. Magyarország ebben a tekintetben a balkáni útvonalon fekvő tranzitország - mondta, kiemelve: az ország egyre hatékonyabban lép fel a szervezett bűnözés ellen.

A tárcavezető a schengeni övezet bővítését illetően kifejtette: Bulgária március közepére vállalta, hogy teljesíti a technikai feltételeket, és az áprilisi ellenőrzés kedvező eredménnyel zárult. A Tanács szeptemberben dönt arról, hogy Bulgária és Románia mikor csatlakozhat az övezethez - közölte. Pintér Sándor arra is kitért, hogy Dánia jelenleg időszakos mélységi ellenőrzést végez a vámterületén, és ezzel nem lépi át a jelenleg hatályos schengeni szabályokat. A miniszter szerint ez a kérdés nem veszélyezteti az egyik legnagyobb uniós vívmányt, a schengeni rendszert.

A miniszter hangsúlyozta: a félév alatt megrendezett 260 eseményen a rendőrség és a Köztársasági Őrezred "hibátlanul látta el a feladatait", és Budapest lakói szinte semmilyen fennakadást nem tapasztaltak az elnökségi rendezvények miatt. Mint mondta, jó döntés volt a gödöllői Grassalkovich-kastélyt választani az események fő helyszínének, mert a városból a repülőtér és Budapest is autópályán érhető el. Gödöllő technikai felszereltsége megfelelő volt - fűzte hozzá.

Pintér Sándor elmondta: a Magyarországra érkező delegációk elégedettek voltak a szervezéssel és az elnökség által kínált kulturális programokkal. Az elnökség költségei végül nem érték el a meghatározott keretet, "százmilliós nagyságrendben" maradtak el a tervezettől - tette hozzá.

Hirdetés