Itthon MTI 2011. július. 06. 12:48

MSZP: A magyar elnökségtől Európa erősebb, de Magyarország gyengébb lett

Az MSZP szerint Európa erősebb, Magyarország azonban gyengébb, az ország megítélése rosszabb lett az elmúlt fél évben, az unió magyar elnöksége alatt.

Kovács László, a szocialista párt alelnöke szerdán sajtótájékoztatón azt mondta: bár az ország számos szakmai sikert ért el ez idő alatt, félő, hogy évek múltával nem erre fognak emlékezni Európában, hanem arra, hogy a magyar kormány "szembement az unió közös értékrendjével, szabályaival", s ezzel eljátszotta a közösség jóindulatát.

A volt külügyminiszter rámutatott: az EU-elnökség értékelésekor a sikereket és a kudarcokat tényleges értékükön kell kezelni, figyelembe véve, hogy a legtöbbjük hosszú folyamat következménye. Példaként hozta, hogy Horvátország uniós csatlakozási tárgyalásai 2005-ben kezdődtek, míg a gazdasági kormányzással összefüggő hat jogszabály kidolgozása 2009-ben. Az utóbbiról szóló döntést elhalasztotta az Európai Parlament, ám arra már a lengyel elnökség első heteiben sor kerülhet - tette hozzá, érzékeltetve, hogy az ügyek lezárása sokszor esetleges, néhány napon múlik.

Hangsúlyozta azt is, hogy az uniós folyamatok többszereplősek, így nemcsak a soros elnökség, hanem az Európai Tanács, az Európai Parlament és az érintett tagállamok döntései is befolyásolják őket. Az, hogy Románia és Bulgária nem csatlakozhatott a schengeni övezethez, nem a magyar kormány hibája, hanem elsősorban a két állam mulasztásainak következménye - mondta az ellenzéki politikus. Kovács László kitért arra, hogy Magyarország felkészülése az EU-elnökségre 2007-ben kezdődött, majd a szakmai programok fő irányait a spanyol, a belga és a Bajnai Gordon vezette magyar kormány közösen dolgozta ki. A Fidesz-kormány érdeme, hogy nem változtatott rajtuk - jelentette ki.

Az unió korábbi adóügyi biztosa kiemelte, hogy a magyar elnökség sikerei elsősorban a mintegy ezer tagú szakembergárda teljesítményét dicsérik. Véleménye szerint ugyanakkor a sikernek számító romastratégiára hitelességét beárnyékolja a Jobbik és a hozzá köthető gárdák tevékenysége, valamint a romagyilkosságok. A gazdasági kormányzással összefüggő jogszabályok elfogadtatásával kapcsolatban Kovács László szóvá tette, hogy Magyarország kimaradt a mélyebb integrációt jelentő versenyképességi paktumból.

Az MSZP alelnöke kifejtette: eközben Magyarország gyengébb lett, és egyes esetekben érezhetően elszigetelődött az elmúlt fél évben. Ezt a többi között annak tulajdonította, hogy a kormány minden, a tevékenységét "a demokrácia és a jogállam lebontása" miatt érő kritikát visszautasított, noha az Európai Parlament a médiatörvényt és az alaptörvény elfogadását is bírálta, sőt, az utóbbival kapcsolatban arra kérte fel az Európai Bizottságot, vizsgálja meg, hogy az új alkotmány összhangban van-e az alapvető polgári és szociális jogokkal. Felrótta Kovács László azt is, hogy Orbán Viktor folyamatosan harcról beszélt és - legutóbb a Fidesz vasárnapi kongresszusán - "kocsmába való stílusban" üzent bírálóinak, ami - mint mondta - Európa-szerte megütközést keltett.

A miniszterelnöknek arra véleményére, hogy a kritikák mögött a nemzetközi baloldal áll, a szocialista politikus úgy reagált: ez esetben feltehetően hasonló bírálatok érték volna a szintén jobboldali kormány vezette szlovén és cseh soros elnökséget, ám ez nem így történt, miként az ugyancsak jobboldali irányítású lengyel EU-elnökség is zökkenőmentesen indult. Azzal kapcsolatban, hogy a kormányfő hétfői strasbourgi beszámolóján azt mondta, "egyetlen külföldi kormány és politikus sincs abban a helyzetben, hogy megmondja a magyaroknak, milyen alkotmányuk legyen", az MSZP-s politikus kifejtette: ezt valóban nem külföldi politikusok, hanem az a közös értékrend határozza meg, amelyhez Magyarország is csatlakozott.

Hozzátette: ezt jelzi, hogy több országnak is módosítania kellett alaptörvényét, amikor belépett az unióba. A soros elnökség előnye, hogy a kormánytagok jobban megismerték az Európai Uniót, hátránya azonban, hogy az unió is jobban megismerte Orbán Viktort és kormányát - összegzett Kovács László.

Hirdetés