Társszabályozási megállapodást kötött a Magyarországi Tartalomszolgáltatók Egyesülete (MTE) és a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) - közölte az egyesület hétfőn.
A közlemény szerint társszabályozási modellben a sajtószabadságról és a médiatartalmak alapvető szabályairól, valamint a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvények egyes rendelkezéseinek megsértését nem a médiahatóság, hanem az MTE bírálja el.
"Elkötelezettek vagyunk amellett, hogy a társszabályozás az iparág versenyképességét elősegítve működjön" - tették hozzá. Az MTE olyan társszabályozási rendszert kíván most útjára indítani, ami ezen elvek és célok megvalósulását mozdítja elő - áll a közleményben. Az MTE ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy önszabályozó tevékenységét a továbbiakban is folytatja a társszabályozás mellett, már csak azért is, mert az önszabályozás kiterjed számos olyan kérdésre, amelyet a médiatörvények nem érintenek. Mint írták: kölcsönös nyitottságra számítanak a jogalkotók és az NMHH részéről abban, hogy a modell majdani működésének tapasztalatait leszűrve szükség szerint megváltozzanak majd annak egyes elemei.
Koltay András, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsának tagja vasárnap a július 1-jétől a nyomtatott és elektronikus sajtótermékekre alkalmazható jogszabályokról elmondta: a sajtóra olyan alapvető szabályok vonatkoznak (emberi méltóság és a gyermekek védelme, a gyűlöletbeszéd tilalma), amelyek megsértése ellentétes a demokratikus jogállam alapértékeivel, és amelyek betartása szükséges a működőképes társadalmi nyilvánosság fenntartásához.
Hozzátette: a testület célja az, hogy elsősorban a szakmai szervezetekre bízza a szabályok felügyeletét, erre a társszabályozás ad lehetőséget. A médiatanáccsal szerződő szakmai szervezetek - eddig egy ilyen megállapodás jött létre a Magyarországi Tartalomszolgáltatók Egyesületével - felhatalmazást kapnak a nyomtatott és internetes sajtótermékekkel kapcsolatban beérkező panaszok kivizsgálására.
A szakmai szervezet eljáró tanácsának döntése nyomán megszülető elsőfokú határozattal szemben szintén a szakmai szervezetnél lehet fellebbezéssel élni. A médiatanácshoz csak akkor kerül egy ügy, ha a másodfokú döntést is vitatják a felek, a testület azonban ebben az esetben is csak az eljárás jog- és szabályszerűségét vizsgálhatja - fűzte hozzá Koltay András.