"Önáltatás, önbecsapás lenne, ha makulátlanul sikeresnek minősítenénk (...) igenis vannak lehangoló tanulságok" - fogalmazott az Országgyűlés európai ügyek bizottságának alelnöke a magyar EU-elnökséggel kapcsolatban.
Az LMP szerint a magyar EU-elnökség összességében sikeresnek mondható, de voltak hiányosságok - mondta hétfőn Mile Lajos, az ellenzéki párt országgyűlési képviselője.
"Önáltatás, önbecsapás lenne, ha makulátlanul sikeresnek minősítenénk (...) igenis vannak lehangoló tanulságok" - fogalmazott az Országgyűlés európai ügyek bizottságának alelnöke az EU-elnökség – amiről a kormány nem beszélt címmel tartott sajtótájékoztatóján.
Mile Lajos szerint jó hallani, amikor az EU különböző vezetői, tisztségviselői elismerő szavakat mondanak a most lezárult soros magyar EU-elnökségről, nem jó viszont hallani olyan túlzó kijelentéseket, hogy 98 százalékban sikeres volt az elnökség; józan értékelésre van szükség.
Az LMP-s képviselő szerint nem volt hatékony a magyar EU-elnökség belső, hazai kommunikációja, nem voltak olyan rendezvények, amelyek közelebb vitték volna az EU-elnökséget akár a civil szervezetekhez, akár magukhoz az emberekhez. Erre utal szerinte az, hogy a legfrissebb felmérések szerint bár a megkérdezettek 80 százaléka tudja, hogy Magyarország soros EU-elnök volt - a féléves időszak elején ez még csak 30-40 százalék körül mozgott -, a megkérdezetteknek csupán a fele értékeli sikeresnek az elnökséget.
Mile Lajos szerint az úgynevezett gazdasági kormányzással kapcsolatos intézkedések szakszerűek voltak, ám a hatos jogszabály sorsa, végkimenetele semmiképpen sem sorolható a sikerek közé, "ezt beállítani makulátlan sikerként enyhe túlzás". Az európai szemeszter bevezetését nagyon fontosnak, valóban sikeresnek minősítette.
Az EU-bővítési politika az LMP álláspontja alapján összességében sikeresnek mondható, de kitért arra, hogy meghiúsult a keleti partnerségi csúcstalálkozó. Azt mondta, ennek az elmulasztása sem sorolható a sikerek közé, sőt, a kudarc kategóriájába tartozik. A képviselő kifejtette, hogy pártja üdvözli a horvát csatlakozást - amely az egész balkáni integráció szempontjából fontos elem -, akárcsak a roma- és a Duna-stratégiát.