A Fidesz XXIV. kongresszusa vasárnap délelőtt kezdődött meg Budapesten, a Millenáris Parkban. A Magyarország megújul elnevezésű tisztújító tanácskozáson a küldöttek a kihívó nélküli pártelnököt és alelnököket újraválasztották.
A kongresszus tagjai és a meghívottak tíz órára teljesen megtöltötték a Csodák Palotáját, amely otthont ad a rendezvénynek. A résztvevők felállva, tapssal fogadták a helyszínre tíz óra után néhány perccel megérkező Orbán Viktor pártelnök-miniszterelnököt, aki a küldöttek között foglalt helyet.
Ezt követően Gál Kinga és Deutsch Tamás fideszes európai parlamenti (EP) képviselő, a kongresszus levezető elnökei ismertették Horst Seehofernek, Bajorország miniszterelnökének, a Bajor Keresztényszociális Unió (CSU) elnökének üdvözlő levelét, méltatta a magyar EU-elnökséget, csakúgy, mint videoüzenetében Joseph Daul, az Európai Néppárt EP-frakcióvezetője.
A kongresszus vendégei között van, mások mellett, Demján Sándor, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének ügyvezető elnöke, Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, Széles Gábor vállalkozó, Buzánszky Jenő, az egykori Aranycsapat tagja, Kun Miklós történész, valamint a határon túli magyar szervezetek képviselői.
Kövér a Jobbiknak azt kívánja...
Kósa: működtetni kell a holdudvart
A Fidesz ügyvezető alelnöke szerint, ha a kormányoldal nem tartja a kapcsolatot az emberekkel, nem "működteti" holdudvarát, veszélyben lehet a következő választási siker; emellett arra van szükség, hogy a Fidesz megőrizze hitelességét - mondta Kósa Lajos. Debrecen polgármestere példaként azt mondta, ha a rendvédelmi dolgozók nem kaphatnak korkedvezményes nyugdíjat, akkor ugyanez legyen érvényes az önkormányzati vezetőkre is. Egy másik példát idézve úgy fogalmazott: "könnyű volt mondani", hogy kisebb parlament kell, de az erről való szavazáskor meg kellett nyomniuk a gombot azoknak a képviselőknek is, "akik pontosan tudták, hogy soha az életben többet képviselők nem lesznek". Így azonban "azt tudtuk mondani a választóknak, hogy nézzétek meg, mi sem vagyunk kivételek" - jegyezte meg. Kijelentette: "ha magunkon nem értelmezzük a saját magunk által felállított erkölcsi szabályt és mércét, a mutatvány meg fog borulni". Kósa Lajos kitért az új választójogi rendszerre is, amelynek - szerinte - olyan szisztémának kell lennie, amelyben átláthatóak a kampányszabályok. Közmédiumokban lehessen hirdetni, s ezt egy központi kvóta alapján osztanák el - példázta, hozzátéve, hogy az új párttörvényben is az átláthatóságra lesz szükség.
Lázár szerint bátrak voltak
A Fidesz frakcióvezetője szerint időarányosan sikerült teljesíteni a vállalásokat, de a nagy ügyek, a döntések és a felelősség nagy része még hátra van. Lázár János nagyrabecsülését fejezte ki a frakciónak, mint mondta, az elmúlt egy évben derekasan helytálltak. "Politikai öttusát hajtottak végre", végezték szakpolitikai háttérmunkájukat, alkották a törvényeket, kiálltak meggyőződésük, hitük mellett. Hatalmasat küzdöttek, tanúbizonyságot tettek arról a bátorságról, ami az ország megváltoztatásához elengedhetetlenül szükséges - fogalmazott.
Navracsics: Európa figyel a magyar kormány megoldásaira
Navracsics Tibor szerint egyre többen figyelnek fel Európában a Fidesznek, Közép-Európa egyik legnagyobb jobbközép pártjának a gazdasági válság megoldására kínált újszerű receptjeire. A miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter példaként említette a bankadót, amelyet - mint mondta - eleinte elutasítással fogadtak, mostanra azonban egyre több országban nyer polgárjogot. Navracsics Tibor azt kérte a kongresszusi küldöttektől, ne veszítsék el a hitüket, azt, hogy a jövő Magyarországa a polgári Magyarország.
A beszédeket követően megkezdődött a tisztújítás. Orbán Viktor pártelnöknek, valamint a négy alelnöknek, Kósa Lajosnak, Pelczné Gáll Ildikónak, Pokorni Zoltánnak és Varga Mihálynak nincs kihívója. A 13 óra 10 percig tartó szavazás időtartamára szünetet rendeltek el. Ezt követően kihirdették a végeredményt: a kihívó nélküli pártelnököt és alelnököket újraválasztották.
A pártelnök-miniszterelnök a Fidesz vasárnapi kongresszusán, miután újraválasztották, azt mondta: a Fidesz megtanulta, hogy nem ideológiákért, hanem Magyarországért kell kiállnia, így kiállt az országért "a nemzetközi és a hazai baloldallal szemben" is. "A hazai és a nemzetközi szocialisták politikája egyszerű, mint a faék: demokrácia csak akkor van, ha ők vannak a kormányon" - fogalmazott, hozzáfűzve: a magyar kormány kiállt az ország mellett, amikor nemtelen támadások érték Európában, és világossá tette, nem tűr beleszólást, kioktatást senkitől.
"Kiálltunk az emberekért, amikor bank- és válságadót vezettünk be a megszorítások helyett (...), amikor csendben és békében elköszöntünk az IMF-től" - jelentette ki. Az emberek melletti kiállásként értékelte a miniszterelnök azt is, hogy közölték a rendvédelmi dolgozókkal: "senki, így ők sem követelhetnek maguknak indokolatlan előnyöket és kiváltságokat". "Kiálltunk és továbbra is kiállunk azért, hogy Magyarországon is legyen következménye a szavaknak és a tetteknek, ezért ragaszkodunk az elszámoltatáshoz" - mondta Orbán Viktor.
A miniszterelnök azt mondta: amíg adósok vagyunk, másoknak dolgozunk, mások keresnek a munkánkkal. Ezért - folytatta - le kell győzni az adósságot és meg kell szüntetni mindazt, ami az ország eladósodásához vezetett. Orbán Viktor kifejtette: kormánya felszámolja a kiváltságokat, az indokolatlan előnyöket, és megteremti az érdem szerinti boldogulás lehetőségét. Ehhez kérte a küldöttek a támogatását, és hangsúlyozta: továbbra is az emberek megkérdezésével fognak kormányozni.
Deutsch Tamás levezető elnök tájékoztatása szerint a szavazás kezdetéig 1533 küldött regisztrált. Ezt megelőzően a kongresszus egyhangúlag elfogadta a párttestületek beszámolóit. Orbán Viktor 2003 óta pártelnök, azt megelőzően 1993 és 2000 között is ő állt a Fidesz élén. Az alelnökök számát a Fidesz 2005-ös tisztújító kongresszusán növelték kettőről négyre.