2011. június. 29. 21:27 MTI Utolsó frissítés: 2011. június. 29. 21:43 Itthon

Rice szerint az USA és Magyarország együtt védelmezi a demokráciát

A szabad népek nem elégedhetnek meg saját szabadságukkal, ki kell állniuk azokért, amelyek nem élvezik, el kell mondaniuk helyettük azt, amit nem mondhatnak el - mondta Condoleezza Rice volt amerikai külügyminiszter a budapesti transzatlanti diplomáciai hét alkalmából rendezett Szabadság-vacsorán.

Condoleezza Rice, aki a nap folyamán Orbán Viktor miniszterelnökkel és Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettessel, a Magyarországi Reagan Emlékbizottság elnökével együtt leplezte le Ronald Reagan egész alakos szobrát a Szabadság téren, az amerikai-magyar barátság legteljesebb kifejeződésének nevezte, hogy az Egyesült Államok és Magyarország együtt védelmezi a demokrácia elveit a világon. "A demokrácia azért stabil, mert a kormányzás egyetlen legitim formája" - jelentette ki, és hozzátette: a demokráciában élők szabadon megválaszthatják, kik kormányozzák őket, kimondhatják véleményüket, szabadon gyakorolhatják vallásukat és mentesek az állam önkényuralmától.

1956 tragikus forradalma idején úgy tűnhetett, hogy az emberi szellemet letörték, de nem így történt, ismét feltámadt, és Magyarország 1989-ben kinyilvánította, hogy visszaköveteli magának a szabadságát és kiáll mások szabadsága mellett is - mondta a budapesti Reagan-megemlékezéseken Nancy Reagan egykori first ladyt képviselő volt amerikai külügyminiszter a meghívott 250 vendég előtt. A múzeum elegáns reneszánsz termében rendezett vacsorára az amerikai és a magyar törvényhozás tagjait, diplomatákat, amerikai és magyar közéleti személyiségeket, vallási vezetőket, üzletembereket hívtak meg. A volt amerikai külügyminiszter elmondta, hogy a mai napig őrzi a magyar szándék 1989-es kinyilatkoztatásának egy apró jelképét, a magyar-osztrák határ mentén egykor húzódó drótkerítés egy darabját.

"De ki gondolta volna még 1989 legreményteljesebb pillanataiban is, hogy Magyarországot az Európai Unió büszke és fontos tagjaként ünnepelhetjük, amely befejezte uniós elnökségét" - tette fel a kérdést. Akkor még az is valószínűtlennek tűnt, hogy az Egyesült Államok és Magyarország egymás szövetségesei lesznek a NATO-ban, amely a demokráciák védelmében létrehozott legsikeresebb együttműködés - tette hozzá. "Optimizmusra az ad okot, hogy a történelem hosszú, de íve végül mindig az igazság felé hajlik el" - mondta Condoleezza Rice, hangsúlyozva, hogy az Egyesült Államok és Magyarország is megőrizte a szabadságba vetett hitét a legsötétebb időkben is. Rámutatott, hogy az értékekbe vetett hit önmagában nem elég, bátorságra és cselekvésre van szükség; "ma azon ember, Ronald Reagan előtt tisztelgünk, aki megtestesítette ezt a cselekvési hajlandóságot".

A volt amerikai külügyminiszter kijelentette, hogy a szabadság szeretete egyetemes, "ez nem magyar, nem amerikai, hanem emberi érték". Az észak-afrikai népek kifejezték azon vágyukat, hogy szabadságban akarnak élni, tehát egy egyetemes törekvésről van szó. Hozzátette, az önkényuralmi rendszerben élő népek egy napon levetik félelmeiket, és erőszakkal szerzik meg szabadságukat, ha békésen nem érhetik el.

Condoleezza Rice azt mondta, a demokrácia nem végcél, hanem egy utazás, "nekünk a demokráciákban nap mint nap, tégláról téglára erősíteni kell saját demokratikus intézményeinket". A demokráciához vezető út nehéz (...) segítsük fel, ha megbotlanak azok, akik még csak elkezdték ezt az utat, nyilvánítsuk ki, hogy mellettük állunk és tanúsítsunk megértést".

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.