Betelt a pohár az ügyvédeknél
A Magyar Ügyvédi Kamara aggályosnak tekint minden megnyilvánulást, amely az ügyvédséget feladatainak teljesítése miatt éri - tudatta a szervezet hétfőn.
A kamara közleménye szerint az elmúlt napokban a médiában több nyilatkozat is megjelent, amely támadta a magyar ügyvédséget, a kamarát és tisztségviselőit. A kamara elnökségének hétvégén tartott országos vezetői értekezletén elfogadott állásfoglalás szerint "az ügyvédség joga és kötelessége minden törvényes eszközzel fellépni a szabadon kifejthető képviseleti tevékenység, a tisztességes eljáráshoz való jog, az ügyfélegyenlőség, valamint a képviselethez, a védelemhez való jog maradéktalan érvényesítéséért".
A közlemény szerint a Magyar Ügyvédi Kamarának - mint a magyar ügyvédség önkormányzatisággal rendelkező köztestületének - alkotmányos és törvényi kötelessége véleményt nyilvánítani az ügyvédséggel, az ügyvédi hivatással, valamint az ügyfelek, az eljárás alá vontak jogainak és érdekeinek védelmével kapcsolatos kérdésekben. A Magyar Ügyvédi Kamarát választott elnöke képviseli, aki tisztségéből eredően jogosult minden, a kamara feladatkörébe tartozó ügyben nyilatkozatot tenni - áll a közleményben.
Bánáti János, a kamara elnöke a sajtóban korábban többször is kritizálta a büntetőeljárás módosítását célzó törvényjavaslatot. A tervezetből akkor ismert változtatások egyik eleme arra irányult, hogy az őrizet első 48 órájában megtiltható lenne a terhelt és a védő érintkezése. (Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője június 17-én az MTI-nek adott nyilatkozatában azt mondta, hogy a tervezett 48-ról 24 órára csökkenhet a védővel való fogvatartotti érintkezés korlátozásának időtartama.)
A kamara elnökének bíráló szavaira több fideszes politikus is reagált, többek között Cser-Palkovics András, az alkotmányügyi bizottság fideszes alelnöke, aki azt mondta: nem tudnak mit kezdeni "azzal a megdöbbentő nyilatkozattal", amelyet az ügyvédi kamara elnöke tett. Lázár János június 20-án az Országgyűlésben, napirend előtti felszólalásában, a büntetőeljárási törvény tervezett változtatása kapcsán azt mondta, hogy a törvénymódosítás a közélet tisztaságát és a büntetőeljárások gyorsítását szolgálja. A Fidesz frakcióvezetője szerint a módosítás annak a próbája, hogy a parlamenti képviselők mernek-e változtatni a jelenlegi szabályokon, vagyis elég bátrak-e, hogy szigorítsanak a magukra vonatkozó büntetőeljárási szabályokon, vagy az előző hatalom cinkosai. Ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy lesznek olyanok, akik Tocsik Márta, Princz Gábor vagy Kulcsár Attila mellé állnak. "A védőügyvédek azért dolgoznak, hogy a politikusbűnözők megússzák, mi meg azért kell, hogy dolgozzunk, hogy az emberek pénzét megvédjük" - fűzte hozzá.
A tervezetet és Lázár felszólalását jogászok, jogvédő szervezetek és az ellenzék is hevesen bírálta. "Az igazságszolgáltatást nem a védőügyvédektől kell megvédeni, hanem azoktól, akik akár tudatlanságból, akár politikai haszonszerzés érdekében – bármilyen ügycsoport vonatkozásában - elvennék ezt a létfontosságú garanciát a büntetőeljárás alá vont személyektől" - írta egyebek között a Magyar Helsinki Bizottság.