"Nem engedem, hogy dobálják a rendőröket, és nem engedem, hogy ezt a rendőrök eltűrjék" - szögezte le Pintér Sándor belügyminiszter egy csütörtöki sajtóbeszélgetésen, amelyen a múlt hétvégi melegfelvonulásról is kérdezték.
"Én nem az a típusú belügyminiszter vagyok, aki végignézeti azt, hogy a rendőröket betonkockával dobálják, a rendőröknek meg ott kell állniuk" - fogalmazott. Hozzátette: azt az utasítást adta ki, hogy akik ilyet tesznek, azokat el kell fogni.
A melegfelvonulásról elmondta: a melegek szervezeteik útján beadtak egy útvonaltervet, amelyet a rendőrség az Oktogonig engedélyezett. A szervezetek ezután bírósághoz fordultak, az felülbírálta a rendőrség döntését, és engedélyezte a kért útvonalat. Pintér Sándor szerint ezt a felvonulást nem mindenki nézte jó szemmel, és a menet útját elállták az Oktogonnál. Ekkor a rendőrségnek két választási lehetősége volt: vagy szétnyomják a csoportot, és biztosítják a felvonulást az eredeti útvonalon, vagy módosítják a felvonulás útvonalát, és korlátozzák az útvonalat elállókat, hogy ne okozzanak személyi sérüléssel járó atrocitásokat a másik útvonalon. Hangsúlyozta: a kordonon belülre azért mentek a rendőrök, mert támadták őket, például sörösüveget dobtak feléjük.
A rendőrség vasárnap az MTI-vel azt közölte: két ember ellen indult eljárás hivatalos személy elleni erőszak miatt.
A szervezők a rendőröket hibáztatták
Kedden a Szivárvány Misszió Alapítvány közleményében az állt: a melegfelvonulás több osztrák résztvevőjét a felvonulást követően "egy csoport újnáci irritáló anyaggal fújta le", valamint szóban megfenyegette. Az érdekvédő szervezet szerint a "szélsőjobboldaliak, akik közül többen a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom pólóját hordták", a helyszínre érkező rendőröknek azt állították, hogy a résztvevők támadták meg őket, és a rögtönzött szembesítésen "azonosítottak" két résztvevőt, mint az állítólagos támadókat. Őket a rendőrség előállította, kihallgatta, majd hajnalban szabadon bocsátotta. Az osztrák résztvevők nem kívántak feljelentést tenni a támadás miatt.
"Az volt a benyomásom, hogy a rendőrség előtt világos, hogy valójában a szélsőjobboldaliak a támadók, és maguktól eleresztettek volna minket" - idézte az alapítvány az egyik osztrák résztvevő szavait. Beszámolója szerint "a helyszínre érkező Zagyva György Gyula jobbikos képviselő elkezdett hadonászni a képviselői igazolványával", ami után a rendőrök mindannyiukat leszállították a buszról, igazoltatták, és szembesítették az állítólagos sértettekkel, akik véletlenszerűen kiválasztottak két embert.
A szervezet kifogásolja, hogy a rendőrség nem indított hivatalból eljárást közösség tagja elleni erőszak bűncselekménye miatt, mert szerintük a körülmények és a tanúk beszámolói alapján felmerül ennek gyanúja. Kifogásolja azt is, hogy a rendőrség hagyta, hogy a helyszínen lévő "nácik" felvételeket készítsenek az igazoltatás alatt.