A Fidesz a gyulafehérvári támadás kivizsgálását kéri
A Fidesz felháborodással fogadta a gyulafehérvári magyarokat ért újabb támadás hírét, és arra kéri a román hatóságokat, hogy mihamarabb vizsgálják ki az ügyet, az elkövetőket pedig vonják felelősségre tettükért. Az RMDSZ szerint a gyulafehérvári rektor bántalmazása az erdélyi magyarság egészét érinti. A gyulafehérvári polgármester sajnálatosnak nevezte a helyi katolikus teológiai intézet magyar rektorának bántalmazását, a román külügyminisztérium ugyanakkor nem tartja helyénvalónak a magyar külügyminisztérium reagálásának nyelvezetét.
A nagyobbik kormánypárt az MTI-hez kedden eljuttatott közleményében felidézte, hogy részeg román fiatalok szombat este baseball-ütővel verték meg Oláh Zoltánt, a gyulafehérvári római katolikus teológiai intézet rektorát és kollégáját, miközben magyarságuk miatt szidalmazták őket. Tették ezt azért, mert a rektor le akarta fényképezni a katolikus intézményeket megrongáló román huligánokat.
A Fidesz elutasít minden olyan cselekedet, ami az utóbbi években javuló magyar-román kapcsolatokat veszélyeztetheti - emelte ki a kormányzópárt, hozzátéve: Oláh Zoltánnak és kollégájának pedig mielőbbi gyógyulást kívánnak.
Hétfőn internetes honlapján a Keresztalja című katolikus hetilap arról számolt be, hogy román huligánok egy csoportja baseball-ütővel megverte Oláh Zoltánt, a gyulafehérvári római katolikus teológiai intézet rektorát. A Kolozsváron szerkesztett lap honlapján azt írta, hogy az eset szombat este történt, a konfliktus abból adódott, hogy a rektor le szerette volna fényképezni a három román fiatalt, amint éppen kővel dobálták be az épület ablakait.
Az ittas állapotban levő fiatalok ekkor nekiestek a rektornak, szidalmazni kezdték magyarsága miatt, és a náluk levő baseball-ütővel két csapást mértek rá, egyet a hátára, egyet pedig a fejére. Információk szerint Oláh Zoltán elvesztette eszméletét, sebeit a sürgősségi részlegen varrták össze. A rektor feljelentést tett a rendőrségen, a három támadóból kettőt elfogtak, ők szabadlábon védekezhetnek.
RMDSZ: a gyulafehérvári rektor bántalmazása az erdélyi magyarság egészét érinti
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) szerint a gyulafehérvári római katolikus teológiai intézet rektorának bántalmazása nem csak a bántalmazott személye ellen irányult, hanem az erdélyi magyarság egészét érinti - olvasható a romániai magyar szervezet keddi közleményében. A Kelemen Hunor RMDSZ-elnök által aláírt közlemény szerint ugyanis a rektort bántalmazó ittas román fiatalok magyarellenes szólamokat is kiabáltak. Az RMDSZ elnöke határozottan visszautasítja és elítéli a hét végén elkövetett tettet. "Elítéljük ezt és az ehhez hasonló cselekedeteket, és kérjük a tettesek mielőbbi felelősségre vonását" - olvasható a dokumentumban.
Kérését Kelemen Hunor személyesen Traian Igas román belügyminiszternek is tolmácsolta, arra kérve, hogy a rendőrség gyorsan és példamutatóan járjon el az ügyben. Az RMDSZ rendkívül aggasztónak tartja, hogy az elmúlt időszakban felerősödött Romániában a magyarellenes hangulat, ezért bölcs és megfontolt nyilatkozatokra és a békés együttélés szorgalmazására kérnek minden politikai szereplőt. Az RMDSZ elnöke arra kéri Gyulafehérvár és Fehér megye vezetőit, tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy a hét végén történt erőszakos cselekedetnek ne legyen folytatása, és állítsák helyre a békés együttélés feltételeit a térségben.
Baj van a magyar külügy hangnemével?
A gyulafehérvári polgármester sajnálatosnak nevezte a helyi katolikus teológiai intézet magyar rektorának bántalmazását, a román külügyminisztérium ugyanakkor nem tartja helyénvalónak a magyar külügyminisztérium reagálásának nyelvezetét.
Mircea Hava gyulafehérvári polgármester a sajtónak adott nyilatkozatában sajnálatos és szerencsétlen esetnek minősítette a rektor néhány nappal ezelőtti bántalmazását. A Gyulafehérvárt felkereső Füzes Oszkár nagykövet kifejezte reményét, hogy nem volt magyarellenes jellege az incidensnek.
A bukaresti külügyminisztérium ugyanakkor a Mediafax hírügynökséget arról tájékoztatta, hogy a magyar külügy reagálásának nyelvezete "nem helyénvaló, ellentétes a két ország közötti közvetlen politikai párbeszéd nyitottságának szellemével".