Négy szakszervezet azt javasolja, hogy a jövőben országos érdekegyeztető fórumként működő Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanácsban (NGTT) jöjjön létre egy olyan testület, amelynek tagja a kormány, valamint a munkáltatói és a munkavállalói érdekképviseletek, és amelynek feladata a munka világát érintő tárgyalások lefolytatása lenne - közölték az érdekképviseletek hétfőn az MTI-vel.
Az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége (ASZSZ), az Értelmiségi Szakszervezeti Szövetség (ÉSZT), a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) és a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) által megfogalmazott javaslat szerint itt tanácskoznának a munka világát érintő kérdésekről, a bérezéstől a munkatörvények módosításáig.
Az érdekképviseletek emellett javaslatot tettek arra is, hogy - ugyancsak az NGTT keretein belül - hozzanak létre egy egészségügyi, szociális és gyermekjóléti, valamint köz- és felsőoktatási szakképzési és felnőttképzési kérdések megvitatására szolgáló testületet. Azért van szükség az NGTT-ről szóló törvény módosítására, "hogy megőrizhető legyen a társadalmi béke és mielőbb kezdődjenek meg a tárgyalások a munka világát érintő kérdésekben" - olvasható a szakszervezeti közleményben.
A közlemény szerint a szakszervezetek már el is juttatták módosító javaslatukat az előterjesztő Matolcsy György nemzetgazdasági miniszterhez, a kijelölt parlamenti bizottságokhoz, valamint Lázár Jánoshoz, a Fidesz frakcióvezetőjéhez. Korábban a munkaadói szervezetek is azt javasolták, hogy az NGTT-n belül hozzanak létre egy különálló, munkaügyi egyeztető testületet. Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikai államtitkára a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság múlt heti ülésén a munkaadói javaslatra reagálva azt mondta, hogy "semmi akadálya nincs", ezt az új tanács berkein belül, "bizottsági vagy albizottsági szinten működtetni lehet és célszerű adott esetben".