Több száz iskolaépület maradt üresen az elmúlt öt-tíz évben – néhány bezárt iskolában ma már diszkontáruház, művelődési központ, idősek otthona és bölcsőde működik, a kistelepülések azonban nehezen tudják eladni vagy bérbe adni az épületeket - számolt be az eduline.hu.
A 2010/2011-es volt az utolsó tanév a Somogy megyei Kaposszerdahely általános iskolájában. Az épületet már most szakemberek vizsgálják, azt próbálják eldönteni, alkalmas-e egy gondozási központ kialakítására. „Ideiglenesen, körülbelül egy évre költöztetnénk ide 27 ellátásra szoruló idős embert, amíg az új, már épülő központ el nem készül” – mondja Prépost László polgármester. A tervek szerint a későbbiekben sem maradna üresen az épület: mivel a környék településein egyre nagyobb az igény a bölcsődei férőhelyekre, egy év múlva már bölcsődeként működne tovább az egykori iskola.
Az elmúlt években több száz iskolaépületet ürítettek ki az összevonások és bezárások miatt. A falusi iskolák sok helyen évek óta üresen állnak, az állagmegóvás pedig sok pénzébe kerül az egyébként is anyagi problémákkal küzdő önkormányzatoknak. „Évente körülbelül kétszázezer forintot költünk az épület karbantartására, legutóbb például csatornázni kellett. Vevőt és bérlőt is keresünk az ingatlanra, de eddig nem volt komolyabb érdeklődő" – mondja a Zala megyei Surd polgármestere. Kanász János eredetileg üzemmé alakította volna át az öt éve üresen álló iskolát, de nem járt sikerrel. A surdi mellett több iskolaépületet is az interneten hirdetnek az önkormányzatok: a felső-jakabszállási intézményt például tízmillió forintért lehet megvásárolni.
A cikk folytatását az Eduline oktatási oldalon olvashatja el.