A Budaörsi úti buszsávot idő előtt helyezték forgalomba - mondta Tarlós István a buszsáv megszüntetéséről tartott csütörtöki sajtótájékoztatóján. A főpolgármester el szeretné érni, hogy a legalább három főt szállító járművek használhassák a buszsávokat. Tarlós a vidéki polgármesterek "ismertségnövelő és bátorságfejlesztő kirohanásait" nem akarta kommentálni.
A főpolgármester kezdeményezi a KRESZ módosítását annak érdekében, hogy a három vagy annál több főt szállító gépkocsik is használhassák a buszsávokat. Tarlós István ezt azon a csütörtöki sajtótákékoztatón közölte, amelyet a Budaörsi úti buszsáv ügyében tartott.
A Főpolgármesteri Hivatal csütörtökön reggel közölte, hogy haladéktalanul felfüggesztik a Budaörsi úton május 30-án kialakított buszsáv üzemeltetését. A Főpolgármesteri Hivatal közleménye szerint műszaki problémák miatt függesztik fel az üzemeltetést, és ezek megoldásáig mindkét sávot megnyitják a közlekedők előtt.
Tarlós a sajtótájékoztatón azt mondta, nyilvánvaló műszaki hibát okoz az, hogy a buszsáv megnyitását is magában foglaló beruházás még nem készült el, és a buszsávot idő előtt helyezték forgalomba. A KRESZ módosításával egyidejűleg felülvizsgálják a beruházás műszaki tartalmát is. Az uniós projekt műszaki tartalmának megváltoztatása azt okozhatja, hogy vissza kell fizetni a kapott 100 milliós támogatást. Azt ígérte, megvizsgálják, hogyan fordulhatott elő, hogy idő előtt forgalomba helyezték a buszsávot.
A főpolgármester kitért arra, hogy a budapesti közlekedési lámpák hangolását is felülvizsgálják, mert a lámpaprogramok sok helyen nem megfelelőek, több kereszteződésben nincsenek a lámpák egymással összehangolva. Az érintett szakaszokon olyan videós lámparendszer lesz, amely érzékeli, hogy mekkora dugó alakul ki, és ennek figyelembevételével állítja át a lámpa programját - tette hozzá Vitézy Dávid, Budapesti Közlekedési Központ (BKK) vezérigazgatója.
Vitézy Dávid elmondta, hogy csütörtök dél körül az autósok már használhatják a Budaörsi úti buszsávot, letakarják a táblákon az erre vonatkozó jelzést, az aszfalton áthúzták a "BUSZ" feliratot, és a rendőrök is segítenek az ott közlekedőknek. A beruházásnak Vitézy elmondása szerint további két eleme van: a Budaörsi út egy másik szakaszán és a Hegyalja úton is buszsávokat fognak kialakítani, de ezt már új sáv építésével. Eredetileg nem akartak P+R parkolót építeni, de most, hogy felülvizsgálják a műszaki tartalmat, ezt is figyelembe veszik. Korábban nem készült forgalmi szimulációs vizsgálat, ismerte el a BKK vezetője, ezt most pótolni fogják. A Budaörsi úton 500 méteres buszsávot jelölt ki a főváros, amivel a BAH-csomópont felé irányuló autóforgalom egysávosra szűkült, és ez komoly torlódásokat okozott az M1-M7-es bevezető szakaszán.
Szerdán a székesfehérvári polgármester, Cser-Palkovics András is bírálta ezt a forgalomszervezési megoldást, csütörtökön pedig Budaörs polgármestere, Wittinghoff Tamás közölte, hogy tárgyalásokat kezdeményez a Budapesti Közlekedési Központtal (BKK) a Budaörsi úton felfestett buszsáv és az emiatt kialakult torlódások miatt. Tarlós Istvánhoz intézett nyílt levelében azt írja, hogy az autósor gyakran a budaörsi bevásárlónegyedig ér, ahol a buszok a dugóban állnak addig, amíg el nem érik a Sasadi útnál a buszsávot, így szerinte a lépés sem az autósokon, sem a tömegközlekedést igénybe vevőkön nem segített.
Tarlós István a hozzá intézett nyílt levelekkel kapcsolatban úgy fogalmazott: a főváros vezetésének figyelembe kell vennie budapesti érdekeket, de ez nem vidékellenességet jelent, ezért az "ismertségnövelő és bátorságfejlesztő kirohanásokat" nem akarja kommentálni.
A BKK a bírálatokra reagálva azt közölte, hogy Budapest belvárosa nem tudja akadálytalanul fogadni az M1-es és M7-es autópályák bevezető szakaszáról érkező forgalmat és céjuk az, hogy a dugó a város határán kívül kerüljön, míg a városon belül a buszok akadálytalanul haladhassanak.
A Blikk ugyanakkor csütörtöki számában azt írja, hogy újabb tizennégy buszsáv kijelölését tervezi a fővárosban a BKK, de hogy hol, azt egyelőre nem árulja el.
A fővárosi MSZP-frakció eközben vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezi, mert szerintük "a legkevésbé sem megnyugtató" Tarlós István főpolgármester indoklása a Budaörsi úti buszsáv üzemeltetésének felfüggesztése ügyében.