A bírótól függ, kap-e új ügyvédet a romagyilkosságok másodrendű vádlottja
A tanácsvezető bíró dönt arról, kaphat-e új védőügyvédet a romák elleni támadássorozat büntetőügyének másodrendű vádlottja - mondta a büntetőpert tárgyaló Pest Megyei Bíróság szóvivője csütörtökön az MTI érdeklődésére.
Kiss István, a romák elleni támadássorozat miatt indított büntetőper másodrendű vádlottja Miszori László tanácsvezető bírótól a szerdai tárgyalás kezdetén kérte új védőügyvéd kirendelését. Igényét azzal indokolta, hogy "nincs megelégedve ügyvédjének munkájával".
Kende Katalin, a Pest Megyei Bíróság szóvivője az MTI érdeklődésére elmondta: a büntetőeljárási törvény értelmében a terhelt indokolt esetben kérheti más védő kirendelését, a kérés indokoltságát pedig a tanács elnöke, jelen esetben Miszori László bíró vizsgálja. Ha a tanácselnök nem találja indokoltnak a kérelmet, nem rendel ki másik védőt, így az ügy a régi védelemmel is befejezhető - tette hozzá. Hangsúlyozta, hogy védőügyvéd nélkül nem folytatható a tárgyalás.
Arra a kérdésre, hogy egy új, kirendelt védőügyvéd felkészülése miatt csúszhat-e a per, el kell-e napolni a már kitűzött tárgyalásokat, mert egy új védőügyvéd nem ismerheti a 33 ezer oldalnyi iratanyag tartalmát és a bírósági tárgyalások jegyzőkönyveit, úgy válaszolt: "a védelemhez való jog érvényesülése megkívánhatja a megfelelő felkészülési idő biztosítását az újonnan kirendelt védő számára, ennek szükségességéről és tartamáról ugyancsak a bírói tanács elnöke dönt". Kiss István védelmét - a vádlott 2009. augusztus 21-i elfogásától - Gerecs Krisztián látta el. Az ügyvéd az MTI-nek azt mondta: Kiss Istvánnal a viszonya nem változott, de tudomásul veszi ügyfelének döntését, mint ahogy majd a bíróság döntését is.
A romák elleni, hat halálos áldozatot követelő támadássorozat bíróság előtt álló négy vádlottjának védelmét három kirendelt és egy meghatalmazott ügyvéd látja el. Meghatalmazott védője csak a harmadrendű, eddig minden cselekményben való részvételét tagadó Pető Zsolt harmadrendű vádlottnak van. Lőrincz Márton budapesti ügyvéd munkadíját a vádlott barátai fizetik, míg a másik három vádlott kirendelt védőinek díjazása a per költségeit terheli. Kiss István és testvére, az elsőrendű vádlott Kiss Árpád korábban több elfogultsági indítványt is beterjesztett Miszori László bíró ellen, ezeket a bíróság elutasította.