Tört aranyként értékesítették a hamis ékszereket
Ékszerhamisítói hálózatot leplezett le a Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányság; a banda tagjai főleg kelet-magyarországi zálogházakban értékesítettek törtaranyként házilag gyártott hamis ékszereket, a rendőrség vádemelést javasol.
Az ügyben a nyomozás 2010. január 13-án indult, amikor egy püspökladányi takarékszövetkezeti fiókban ismeretlenek ékszereket kívántak zálogba helyezni. A beadni kívánt ékszerek hivatalos arany fémjellel voltak ellátva, de azok nem voltak valódiak - közölte Kelemen Éva rendőr hadnagy, a megyei főkapitányság szóvivője pénteken.
A nyomozás adatai szerint K. Csaba budapesti ötvös és társai ütötték bele a hamis fémjelet az ékszerekbe. Mint a nyomozás során kiderült, a banda az előállítástól az értékesítésig kiépítette a hálózatát. Az ötvös az ékszerek készítésénél azokba hamis behozatali, továbbá belföldi arany fémjelet, finomságjelet és egyes ékszerekbe készítői jelet ütött be.
Az értékesítést végző Sz. Péter és hat társa 2006-tól kezdődően adta be zálogházakba a hamis ékszereket a törtarany napi árának 50-60 százalékának megfelelő összegekért. Az ötvösnél megtartott házkutatás során a rendőrség megtalálta a hamis jeleket beütő szerszámokat továbbá az ékszerkészítéshez szükséges gépeket és eszközöket, többi között elektromos öntőkemencét, öntőforma készítésére alkalmas eszközöket, kész mintákat, illetve nagy mennyiségű réz alapanyagot.
A nyomozók lefoglaltak 112, összesen 3,7 kilogramm súlyú hamis karkötőt, nyakláncot és gyűrűt. Az ügy 8 gyanúsítottjával szemben összesen 189 rendbeli "bélyeghamisítás", továbbá csalás, lőfegyverrel visszaélés, valamint magánokirat-hamisítás miatt a rendőrség vádemelést javasol a Debreceni Városi Ügyészségnek.